Křižovatka u obce Mokrá-Horákov bude díky kraji bezpečnější

Novou okružní křižovatku chce Jihomoravský kraj vybudovat v místech, kde se setkává silnice II/430 s komunikací III. třídy mířící k obci Mokrá-Horákov. Stavbu za necelých 17 milionů korun (bez DPH) chce letos kraj financovat z peněz vyhrazených v rozpočtu na sanaci nehodových míst vytipovaných ve spolupráci s Centrem dopravního výzkumu, v příštím roce potom z fondu určeného na investice.

„Díky novému řešení budou moci řidiči jedoucí od obce bezpečněji najet na hlavní silnici, rondel totiž donutí vozidla na hlavní zpomalit,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák. Okružní křižovatka podle něj bude mít poloměr 18,5 metru. „Všechny větve křižovatky budou řešeny se zvýšenými dělícími ostrůvky,“ popsal Hanák s tím, že kromě křižovatky samotné zrekonstruují dělníci i přibližně šedesátimetrové úseky navazujících vozovek. „Se stavbou by se mohlo již letos v říjnu, dokončení celé akce předpokládáme v červenci příštího roku,“ uzavřel náměstek hejtmana.

Ze silnice mezi Šlapanicemi a Jiříkovicemi zmizí trhliny a výmoly

Po dvou mostech zrekonstruuje Jihomoravský kraj mezi Šlapanicemi a Jiříkovicemi i více než 1,2 kilometru silnice. Krajští radní dnes dali zelenou silničářům, aby začali vybírat firmu, která se oprav s odhadovanými náklady přesahujícími 13 milionů korun (bez DPH) zhostí. Dělníci by měli do práce na komunikaci vyrazit již letos v září. Hotovo má být v listopadu.

„Opravíme přibližně 1220 metrů silnice, která je dnes ve velmi špatném stavu. Stavbaři budou sanovat okraje vozovky, položí noví asfalt a reprofilují příkopy kolem komunikace,“ popsal plánovanou akci náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.