Veřejnou dopravu v Jihomoravském kraji čeká zjednodušení slev. Krajští radní schválili změny tarifu od 1. září

Jednodušší a sladěnější systém slev na jízdném. Tak by se daly ve stručnosti popsat změny, které čekají na cestující veřejnou regionální dopravou v Jihomoravském kraji od 1. září letošního roku. Krajští radní dnes na svém zasedání vzali na vědomí úpravu tarifu vyplývající z rozhodnutí Vlády ČR o zavedení slev pro studenty do 26 let a pro seniory nad 65 let v železniční a linkové autobusové dopravě. Radní také pověřili koordinátora Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, společnost KORDIS JMK, aby změny převedl na úroveň samotných dopravců. K úpravám cen dojde kromě regionálních linek i v brněnské městské dopravě a v městských dopravách dalších 8 měst.

„Dojde k zásadnímu zjednodušení a sladění slev. Pro celý integrovaný systém bude zavedena možnost bezplatného cestování pro děti do 6 let, a to bez omezení počtu. Pro děti od 6 do 15 let se stanovuje v Brně i ve zbytku kraje výše slevy pro jednorázové i předplatní jízdenky na 75 procent, přičemž bezplatné cestování pro děti do 10 let zůstává v Brně a Hodoníně beze změny. Zruší se žákovské jízdné a nově budou slevy pro studenty od 15 do 18 let poskytování bez ohledu na trasu cesty. Při cestě mimo Brno bude sleva na jednorázové i předplatní jízdenky 75 procent. V Brně studenti jednorázovou jízdenku se slevou nepořídí, předplatnou však dostanou za polovinu běžné ceny,“ popsal hlavní principy nového tarifu náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák. Se 75procentní slevou budou podle něj na krajských linkách jezdit i studenti do 26 let, postačí, když se prokážou průkazem ISIC nebo průkazkou integrovaného systému.

Nový tarif zjednodušuje pravidla i v případě seniorů. „U předplatných jízdenek budou mít lidé nad 65 let věku v celém kraji slevu 75 procent. U jednorázových jízdenek bude tato sleva platit mimo Brno, ve městě potom mohou senioři zakoupit zvláštní roční kupón za 840 korun,“ dodal Hanák s tím, že u osob nad 70 let se poté snižuje cena roční celokrajské předplatní jízdenky na 1237 korun ročně.

„Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou nově využívat jízdenky obdobně jako děti do 15 let, tedy se slevou 75 procent. Jízdenky budou přestupní a platné na všech linkách integrovaného systému,“ řekl Hanák.
Mění se také pravidla pro přepravu psů a spoluzavazadel, která doposud cestující vozili na jízdenku s poloviční cenou. Kvůli sjednocení pravidel pro ně budou nově platit stejná pravidla, jako pro jízdenky dětí do 15 let. „Pokud s sebou máte psa či zavazadlo, budete moci využít i jednodenní zlevněné jízdenky,“ uzavřel Hanák.

Přehled změn tarifu IDS JMK od 1. 9. 2018 najdete ZDE (doc, 69 kB)