Výstava k 50. výročí srpnové invaze

Půl století od invaze armád „spřátelených zemí“ do Československa v roce 1968 si 1. srpna 2018 v Brně připomněli představitelé města i kraje spolu s pamětníky srpnových událostí. Výstavu s názvem „50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy“ v křížové chodbě Nové radnice v Brně společně zahájili hejtman Bohumil Šimek a primátor Petr Vokřál.

„Věřím, že tato výstava osloví širokou veřejnost, hlavně mladou generaci, která tyto pohnuté dny nezažila. Nepochybuji však o tom, že nová fakta, svědectví či dosud nepublikované dokumenty, poprvé představené na této výstavě, zaujmou i pamětníky těchto událostí,“ konstatoval hejtman Bohumil Šimek.

Výstava prostřednictvím fotografií, archivních dokumentů či vzpomínek pamětníků připomíná srpnové události roku 1968, které ukončily snahy o demokratizaci země a její vymanění z vlivu Sovětského svazu. Pozornost je zde věnována také období po okupaci a protestním událostem roku 1969. Autory výstavy jsou Jan a Sabina Kratochvilovi, kteří ze stovek fotografií připravili k výstavě i knihu.

Výstava v Křížové chodbě Nové radnice potrvá do 21. srpna 2018. Vstup je volný.

foto JMK