Monitoring EU – Aktuality z EU a zprávy z evropských institucí k 15. 6. 2018

Tento týden popisuje především novou soutěž „ Náš evropský projekt“ , kterou spustilo Zastoupení Evropské Komise v ČR. Do soutěže se mohou přihlásit města a obce a nominovat projekt, který byl na území obce podpořený z evropských fondů. Dále upozorňujeme na začátek iniciativy Discover EU, která umožní osmnáctiletým cestovat během léta zdarma po Evropě a objevit její kulturní dědictví.

Část zpráv z evropských institucí se například zabývá novou dohodou ohledně pravidel proti praní špinavých peněz ale také zvýšením výdajů na posílení obranných schopností EU, na které chce Evropské komise vyčlenit 334,5 miliard korun.

Zastoupení se tento týden účastnilo setkání pracovní skupiny „Smart Specialization“ sítě ERRIN, ale také fóra o sociálních inovacích pro inkluzivní společnost. V prostorách bývalé botanické zahrady, dnes významného kulturního centra Le Botanique v Bruselu byla otevřena výstava „Invaze Praha 68“ boskovického rodáka Josefa Koudelky. 169 fotografií, které se staly mezinárodním symbolem sovětské okupace Československa bude v galerii vystaveno do 12. srpna 2018. Bruselská výstava vznikla také díky podpoře Jihomoravského kraje.

Za činnost Zastoupení je také nutno zdůraznit spoluorganizaci největší české akce v Bruselu, tzv. Czech street party, na které již dnes večer hraje také brněnská kapela Poletíme?. Na svém stánku zde prezentuje Zastoupení Jihomoravský kraj, součástí akce je i prezentace města Brna, VIDA! Science centra a Mendelovy univerzity. Mezi dalšími partnery akce tak má Jihomoravský kraj opět jednoznačně největší viditelnost. Kromě toho připravilo Zastoupení pro hosty z Jihomoravského kraje také další pestrý odborný program.
Monitoring EU zde: http://www.kjmk.eu/assets/Uploads/Monitoring-15.6.pdf .