Výstava v Bruselu - Josef Koudelka: Invasion Prague 68

Ve středu 13. června 2018 byla v prostorách bývalé botanické zahrady a nynějšího významného kulturního centra Le Botanique v Bruselu zahájena výstava fotografií boskovického rodáka Josefa Koudelky s názvem „Invasion Prague 1968“.

Tato výstava je připomínkou k příležitosti padesátého výročí Sovětské invaze, jenž je jedním ze zásadních milníků domácích dějin. Koudelkovi se skrze jeho fotoaparát podařilo během této vojenské intervence zachytit na pražských ulicích několika šokujících sekvencí, které se staly kultovními. I když byly snímky původně publikovány anonymně, dnes je zná celý svět. Po právu se tak Koudelka řadí mezi nejvýznamnější představitele „humanistických fotografií“.
Výstavu svým projevem slavnostně zahájili Velvyslanec ČR při EU Martin Povejšil, ředitelka Českého centra v Bruselu Jitka Pánek Jurková a zástupkyně organizace Magnum Photos. Již při svém otevření se exhibice těšila velkému zájmu ze stran médií, vysokých představitelů EU, uměleckým kritikům i široké veřejnosti. Jihomoravský kraj kromě Zastoupení JMK při EU reprezentoval i předseda Výboru pro meziregionální vztahy Miroslav Kubásek.
Výstava je realizována ve spolupráci s Czech Centre Brussels, Botanique, Summer of Photography, Aperture Foundation, Velvyslanectvím ČR v Bruselu, Stálým zastoupením ČR při EU, Jihomoravským krajem, Zastoupením hl. m. Prahy, KBC Brussels, ŠKODA Belgium a dalšími partnery. Zájemci mají možnost navštívit výstavu až do 12. srpna.
 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK