Seniorská obálka pomůže v tísni nebo ohrožení zdraví a života

Seniorská obálka, která má usnadnit řešení v situaci tísně a ohrožení zdraví nebo života, se začíná v těchto dnech distribuovat do nemocnic, na výjezdová stanoviště Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje a bude ke stažení na webových stránkách www.seniorskapolitikajmk.cz .

Jde o kartu, na které senioři (i za pomoci příbuzných nebo svého praktického lékaře) vyplní základní údaje o svých alergiích, nemocech, lécích (včetně dávkování) a kontakty na své blízké osoby a praktického lékaře. Údaje pak budou umístěny na viditelném místě v bytě (na dveřích lednice nebo vnitřní straně vchodových dveří).

„Tyto údaje, které by měly být pravidelně aktualizovány, poslouží v případě zásahu záchranářů k rozhodnutí o tíži zdravotního stavu, optimální terapii na místě nebo nutnosti transportu do zdravotnického zařízení,“ uvedl jihomoravský radní Milan Vojta. „Věřím, že Seniorská obálka brzy zdomácní, zejména tam, kde žijí lidé osamoceně, a napomůže v důležitých situacích, urychlí čas a rozhodování při záchraně života,“ zdůraznil radní Vojta.

Seniorská obálka je výstupem kulatého stolu „Stárneme ve zdraví“, společného projektu na podporu sociálně zdravotního pomezí. Na projektu spolupracovali odborníci z těchto organizací: Ministerstvo práce a sociálních věcí, projekt Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň Odboru rodinné politiky a politiky stárnutí, Krajský úřad Jihomoravského kraje, Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje p. o., tísňová služba Girasole z. s. Hustopeče.

„Jsme rádi, že jsme se mohli na spolupráci podílet, jde o velice užitečný počin. Vzhledem k tomu, že populace stárne, je jisté, že projekt bude do budoucna dále nabývat na významu. Výjezdy Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje k chronicky nemocným lidem vyššího věku, u kterých dojde k náhlému zhoršení stavu, patří k těm nejčastějším. Proto Seniorskou obálku zcela jistě využijeme. Je to další krok k vylepšení přednemocniční péče v rámci našeho regionu,“ vysvětluje Milan Klusák, ředitel jihomoravské záchranky.
Tiskopis Seniorské obálky, její vznik i Pravidla pro vyplnění jsou  ZDE (pdf, 1,4 MB) , ZDE (pdf, 260 kB) a ZDE (pdf, 1,1 MB) a také k dispozici pro volné stažení na webových stránkách www.seniorskapolitikajmk.cz  a jsou též zasílány zájemcům v elektronické podobě PDF.

Kontaktní osoba pro zasílání a další informace:
Dana Žižkovská, koordinátorka pro Jihomoravský kraj Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň Odbor rodinné politiky a politiky stárnutí
Ministerstvo práce a sociálních věcí Na Poříčním právu 1, 128 01 Praha 2 mobil: 770 11 65 65 e-mail: dana.zizkovska@mpsv.cz  detašované pracoviště: Brno-Řečkovice a Mokrá Hora Terezy Novákové 62a, 621 00 www.mpsv.cz  .
foto JMKfoto JMKfoto JMK