Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina pomohou obcím na zrušené komerční autobusové lince Bystřice-Brno

Poté co dopravce zrušil soukromou autobusovou linku z Bystřice nad Pernštejnem do Brna, se obyvatelé obcí po trase autobusu obtížněji dostávali do práce nebo do školy. Někteří tak museli dát před hromadnou dopravou přednost autu. Proto Jihomoravský kraj vyslechl starosty a začal jednat s Krajem Vysočina o řešení situace. Díky tomu začne jezdit nová linka, která cestující od Bystřice dopraví do Tišnova, kde pohodlně přesednou na vlak a budou případně pokračovat až do Brna. O rozdělení financování linky mezi Jihomoravský kraj a Vysočinu dnes (28. května) jednali krajští radní.

„Měli jsme dva cíle. Chtěli jsme, aby lidé z Bystřice, Nedvědice, Černvíru, Doubravníku a dalších obcí měli nadále komfortní spojení na Brno. Důležité ale zároveň bylo, abychom respektovali principy, na kterých je vystavěn Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje (IDS JMK). To mimo jiné znamená, že páteří systému je vlak, a proto by se neměla dublovat autobusová a železniční doprava. Zároveň nechceme do Brna přivádět další autobusy, které by zde zahušťovaly dopravu na silnicích,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.

Podle Hanáka bude autobus v ranní špičce jezdit z Bystřice nad Pernštejnem v hodinových intervalech. Vozit lidi zpět domů bude odpoledne z Tišnova také vždy po hodině. „Pokud vše dobře půjde, mohli bychom linku spustit již od změnového termínu jízdních řádů v červnu,“ dodal náměstek.

O financování linky se podělí Jihomoravský kraj s Vysočinou. Každý region přitom zaplatí provoz autobusů na svém území. „Podíl Jihomoravského kraje přesahuje 2 miliony korun ročně. Cestující budou moci v autobusu využít i tarif IDS JMK,“ uzavřel Hanák.