Moravské náměstí v Brně patřilo vzpomínce na 73. výročí ukončení druhé světové války

Dvěma pietními akty v Brně uctili v úterý 8. května 2018 jejich účastníci památku obětí nacistické okupace a osvobozovacích bojů.

Na Moravském náměstí si připomenuli 73. výročí ukončení druhé světové války představitelé Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem spolu s pamětníky osvobozovacích bojů, zástupci města Brna, Generálního konzulátu Ruské federace v Brně a dalších institucí. „V moravské metropoli se při této příležitosti každoročně scházíme právě tady u pomníku, který připomíná nejen radost z vítězství nad nacismem, ale také nesmírné oběti, které si toto vítězství vyžádalo. Není to žádný formální akt, ale všichni vnímáme důležitost si neustále uvědomovat skutečnost, že náš současný mírový život byl vykoupen miliony životů mužů a žen, padlých na válečných i pracovních frontách,“ zdůraznil ve svém projevu hejtman Bohumil Šimek.

Již v dopoledních hodinách se vzpomínková akce uskutečnila také v areálu Kounicových kolejích. Ty byly v době okupace využívány jako věznice, kterou během války prošlo několik desítek tisíc českých vlastenců, odbojářů a vysokoškolských učitelů. Květinové dary zde u památníku obětí nacistické persekuce za Jihomoravský kraj položil náměstek hejtmana Martin Maleček.

foto JMKfoto JMKfoto JMK