Diskuse o problematice sucha a dopadů na zemědělství

Zastoupení Jihomoravského kraje při EU zprostředkovalo jednání zástupkyň EIT Climate-KIC, které přijely do Brna ve dnech 24. – 26. dubna 2018.

Paní Bianca Dragomir, vedoucí strategie pro střední a východní Evropu, a Annamaria Virag, vedoucí pro inovace Climate-KIC, představily detailně příležitosti pro spolupráci představitelům Jihomoravského kraje, města Brna, zástupcům VUT, Ústavu výzkumu globální změny, organizátorům Climathonu a neziskového sektoru. Kromě problematiky sucha a dopadů na zemědělství byly diskutovány například možnosti spolupráce ve výzkumu energetických úspor nebo tzv. inteligentního zemědělství, udržitelné využívání půdy, příležitost řešení brownfieldů ve městech v rámci projektů udržitelných distriktů nebo obecně změny sociálního chování potřebné k šetrnějšímu přístupu k životnímu prostředí a planetě.
Tzv. znalostní a inovační komunita pro klimatické změny (Climate KIC) je největší program Evropské komise na podporu klimatických inovací prostřednictvím Evropského institutu pro inovace a technologie (EIT). V rámci expanze do zemí V4 a hledání potenciálních partnerů z České republiky byl identifikován Jihomoravský kraj díky nejlepšímu inovačnímu ekosystému, vysokým investicím do vědy a výzkumu a zároveň jako nejvíce ohrožený kraj ČR suchem a nedostatkem vody.
 

 

.