Dvěma miliony kraj letos podpoří provoz 51 venkovských prodejen

Do celkem 51 obcí jižní Moravy zamíří dotace na podporu provozu venkovských prodejen. Rozdělení částky dvou milionů korun schválilo krajské zastupitelstvo na svém zasedání 21. června 2018.

„Jedná se o jeden z řady krajských dotačních programů určených pro obce, tento konkrétní je v letošním roce vypsaný poprvé. Našim cílem je zachovat základní funkce poskytovaných služeb na venkově a udržet kvalitu života venkovských obyvatel. Reagujeme tímto mimo jiné na podněty starostů malých obcí. Chceme zajistit další fungování venkovských prodejen potravin v místech, kde jediný obchod bez podpory obce není schopen pokračovat v provozu. Jsem rád, že se ukázalo, že zájem ze strany obcí je velký a že již v letošním roce podpoříme více než 50 prodejen,“ konstatoval hejtman Bohumil Šimek. Pro letošek byly na dotační program s celým názvem Podpora provozu venkovských prodejen v Jihomoravském kraji pro rok 2018 vyčleněny z rozpočtu kraje 2 miliony korun.

Cílovou skupinou nového dotačního programu jsou obce do 750 obyvatel s jedinou prodejnou potravin. Při samotném rozhodování o udělení dotace byly bodově zvýhodňovány ty menší z nich. Neuspokojeno zůstalo 8 žádostí s celkovou požadovanou částkou podpory 431 000 Kč z důvodu souběhu nízkého počtu dosažených bodů a vyčerpání alokace finančních prostředků na dotační program.

Konkrétní rozdělení dotací je uvedeno ZDE (xls, 50 kB).