Webová aplikace pomáhá záchranářům při přepravě pacientů do nemocnic

Jihomoravský kraj zřídil webovou aplikaci, která slouží ke sdílení informací o volných lůžkových kapacitách v nemocnicích na území kraje. Budou ho využívat záchranáři při přepravě pacientů do zdravotnických zařízení.

„Nyní je zapojeno 17 nemocnic, kromě 9 krajských jsou sdíleny kapacity obou fakultních nemocnic, brněnských nemocnic zřizovaných magistrátem, Vojenské nemocnice i obou městských nemocnic v Blansku a Boskovicích. Celkem jde o 6 zřizovatelů, neoslovovali jsme soukromé kliniky. Sdíleny jsou kapacity o standardních interních lůžcích, JIP a lůžcích následné péče,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta. Aplikace zlepší přehled operátorů ZZS JMK o volných lůžkových kapacitách, odpadá tak zdlouhavé telefonování do nemocnic, zatímco by pacient musel čekat v sanitce

Webová aplikace má zamezit situaci ze začátku března, kdy záchranka vozila pacienta několik hodin v sanitce a žádná z nemocnic pro něj neměla volné lůžko. Týkat se to bude lidí mimo ohrožení života, pacienty s akutními problémy převáží záchranka převážně do Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích.

Aplikace nebude přístupná veřejnosti, ale bude sloužit pouze nemocnicím a záchranářům. "Je to jeden z dílčích kroků, který by měl pomoct záchranné službě, aby měla online informace z nemocnic po kraji, jak jsou na tom s volnými kapacitami interních lůžek," uvedl radní Vojta. Spuštění aplikace předcházela nejen technická příprava aplikace, ale především komunikace s nemocnicemi a právní i technická příprava jejich zapojení do systému.
foto JMKfoto JMKfoto JMK