V Ořechově si připomenuli oběti osvobozovacích bojů

Na čestném pohřebišti v Ořechově, kde spočívají ostatky více než 1400 vojáků padlých při osvobozovacích bojích na jižní Moravě, se u příležitosti 73. výročí ukončení druhé světové války uskutečnila vzpomínková akce. Památku obětí nejtragičtější kapitoly moderních dějin zde v sobotu 21. dubna 2018 za Jihomoravský kraj položením květin uctil hejtman Bohumil Šimek.

Hejtman ve své řeči konstatoval, že nelze zcela splatit dluh k lidem, kteří nasazovali svoje životy pro naši svobodu. „Musíme však naslouchat pamětníkům a připomínat dalším generacím toto tragické a zároveň heroické období,“ zdůraznil Bohumil Šimek. Sobotního pietního aktu se zúčastnili též představitelé Generálního konzulátu Ruské federace, zástupci Ořechova a okolních obcí, organizací bojovníků za svobodu a dalších občanských iniciativ, včetně členů klubů vojenské historie.

K tankové bitvě v Ořechově došlo 24. dubna 1945. Střet otevřel vojákům Rudé armády přístup k Brnu – to bylo následně osvobozeno 26. dubna. V samotné bitvě položilo své životy na 960 vojáků Rudé armády. Události posledních dnů války se tragicky dotkly také Ořechova, jehož dvacet obyvatel zahynulo, 176 domů bylo úplně zničeno a žádné z více než 600 stavení obce nezůstalo nepoškozeno.

foto JMKfoto JMKfoto JMK