Kraj navštívilo vedení provincie Guangdong. Rýsuje se spolupráce v oblasti vzdělávání, rozvoje technologií a inovací

O možnostech spolupráce mezi Jihomoravským krajem (JMK) a provincií Guangdong v oblasti vzdělávání, rozvoje technologií a inovací se mimo jiné hovořilo na pondělním (16. dubna 2018) setkání hejtmana Bohumila Šimka s představitelem této čínské provincie guvernérem Ma Xingrui.

V březnu letošního roku se uskutečnila návštěva představitelů JMK ve městě Guangzhou v rámci Českých dní 2018. Delegace kraje zde jednala s vedením Guangdongské Univerzity zahraničních studií (Guangdong University of Foreign Studies, GDUFS) o možnostech studentských výměn a vyslání lektora českého jazyka na nově otevřený magisterský obor českého jazyka. Na konci května plánuje delegace z Guangdongské Univerzity zahraničních studií navštívit jižní Moravu a jednat právě o tomto tématu.

Čínská strana se také zajímá o Průmysl 4.0 - současný trend digitalizace, automatizace výroby a změn na trhu práce. Při této příležitosti delegace provincie Guangdong zamířila na setkání s představiteli Regionální hospodářské komory Brno a Industry clusteru 4.0. Jihomoravský kraj a provincie Guangdong jsou vedoucími regiony svých zemí v oblasti vědy, výzkumu a inovací, mohou tak sdílet zkušenosti a navázat spolupráci mezi výzkumnými instituty a inovativními pracovišti (např. CEITEC, JIC).

Provincie Guangdong má cca 100 000 000 obyvatel a je nejbohatším regionem celé Čínské lidové republiky s největším HDP. Partnerskou dohodu s provincií Guangdong má Jihomoravský kraj podepsánu od roku 2016.

foto JMKfoto JMKfoto JMK