Svahy u silnice mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi chce kraj začít zpevňovat v srpnu. V rozpočtu na to připravil 31 milionů korun

Necelý týden mohou auta a autobusy jezdit po dlouho uzavřené silnici mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi – zatím alespoň kyvadlově na semafory. Cílem Jihomoravského kraje je však úplné zprovoznění komunikace. K tomu je třeba zabezpečit okolní svahy, jejichž stabilitu narušily přívalové deště před necelými čtyřmi lety. Na stavební práce, které by mohly začít již letos v srpnu, teď vyhradil kraj ve svém rozpočtu 31 milionů korun. Investiční příspěvek na svém dnešním (9. dubna) zasedání schválili radní.

„Kraj zajistil pro sanaci svahů projektovou dokumentaci a Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje zařídí všechna potřebná povolení pro start projektu. Vydání stavebního povolení očekáváme v srpnu letošního roku,“ přiblížil hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek s tím, že bude předmětem dohody s vybraným zhotovitelem, zda bude nezbytně nutné silnici po dobu sanačních prací opět uzavřít.

Aby mohli dělníci vyrazit na stavbu hned poté, co nabyde povolení právní moci, musí SÚS JMK začít co nejdříve vybírat firmu, která se projektu zhostí. „Samozřejmě to znamená, aby měl kraj na stavbu v rozpočtu připraveny i finanční prostředky. Dnes jsme proto na Radě Jihomoravského kraje schválili investiční příspěvek ve výši 31 milionů korun, který kraj na sanaci svahů mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi využije,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro dopravu Roman Hanák s tím, že část příspěvku pokryje kraj z prostředků Rezervního fondu a část převodem peněz z roku 2017.

Na stavební povolení je vázána i přibližně desetimilionová dotace, kterou kraj očekává z Ministerstva životního prostředí. „Ta by však nepokryla všechna potřebná opatření,“ doplnil Hanák s tím, že pokud kraj dotaci skutečně obdrží, stane se příjmem rozpočtu a pomůže alespoň částečně dorovnat náklady na sanační práce. „V polovině roku by také měly Dolní Věstonice vrátit kraji téměř pětimilionovou zápůjčku,“ uzavřel Hanák.