Deset moderních vozů Mercedes Benz Sprinter omladí vozový park jihomoravských záchranářů

Deset moderních vozů značky Mercedes Benz si dnes v úterý 23. ledna 2018 převzali jihomoravští záchranáři. Novou techniku v hodnotě 26,7 milionu korun dostala Zdravotnická záchranná služba od svého zřizovatele, Jihomoravského kraje. Sanitky se ihned po slavnostním předání rozjely do všech okresů, kde nahradí nejstarší vozy.

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje má v ostrém provozu celkem 73 sanitek včetně záložních, nová auta tak omladí významnou část vozového parku. Nahradí vozy, které mají najeto kolem 250 až 390 tisíc kilometrů a jejichž údržba už je složitá a nákladná. Tři z nich si jihomoravští záchranáři ponechají pro výuku jízdy v extrémních podmínkách na polygonech. Další mohou sloužit na předváděcích akcích a při zdravotnických asistencích. O zbylých vyřazených vozech rozhodne zřizovatel, pravděpodobně ale budou nabídnuty dalším krajským zařízením, například ústavům sociální péče.

„Jsem rád, že se v rámci rozpočtu kraje našly finance na obnovu vozového parku zdravotnické záchranné služby našeho kraje. Nové vozy budou využívány v jednotlivých okresech a přispějí tak ke zkvalitnění náročné práce záchranářů, kteří jsou velmi důležitou součástí Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje a k tomu potřebují odpovídající zázemí a techniku. Kraj uvolnil na nákup sanitek téměř 27 milionů korun a v letošním roce chceme v investicích pokračovat, a to konkrétně do vybudování nových výjezdových základen záchranářů,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Veškeré technické instalace a zdravotnickou zástavbu do nových vozů dodala firma FOSAN s.r.o. z Ivančic. Nové vozy MB Sprinter 319 CDI řady 2017 mají od předcházejících modelů několik výhod v navýšení výbavy a změnách v sanitním interiéru:
- Systém pokračujícího chodu motoru řádně zajištěného (uzamčeného) vozidla - po opuštění vozu posádkou umožňuje v nepříznivých povětrnostních podmínkách udržet požadovaný teplotní komfort jak pro pacienty, tak pro zasahující zdravotníky.
- Tempomat - systém umožňující udržovat zvolenou rychlost.
- Speedtronic - systém umožňující přepnutí do režimu omezení maximální rychlosti.

Posádkám budou k dispozici například také vylepšená nosítka nebo zádržný systém zdravotnického vybavení.