foto 1 foto 2

Křesadlo 2017 v Jihomoravském kraji má své držitele

Sedm kategorií, devět oceněných – to je bilance ceny Křesadlo určené pro dobrovolníky, která se v letošním roce udělovala v Jihomoravském kraji zcela poprvé. Od počátku budila velký zájem. Nominováno bylo ze strany veřejnosti celkem 52 dobrovolníků, jihomoravský region se tak zařadil na přední místa republikového žebříčku. Nominovaní se sešli na slavnostní předávání cen, které se uskutečnilo ve čtvrtek 7. prosince 2017 v brněnském Divadle na Orlí za účasti významných hostů nejen z řad porotců.

"Dobrovolníci jsou příkladem pro ostatní. Nic není v životě bez překážek, a pokud vám na té cestě pomůže empatický člověk, je to skvělé," sdělil náměstek Marek Šlapal, který předal cenu v kategorii vzdělávací a volnočasové aktivity.  

Patronem ceny Křesadlo v Jihomoravském kraji se stal herec Bolek Polívka, který byl i jedním z porotců. Mezi dalšími hodnotiteli byli: Marek Šlapal (náměstek hejtmana Jihomoravského kraje), Jaromír Ostrý (ředitel Českého rozhlasu Brno), Petr Hladík (náměstek primátora města Brna), Markéta Pitrová (prorektorka pro rozvoj Masarykovy univerzity Brno), Kateřina Petrášová (Dobrovolnické centrum 67) a Milan Appel (ředitel CVČ Lužánky). Odborná porota vybrala vítěze v šesti kategoriích. Samotná veřejnost se do hlasování mohla také zapojit a hlasovat pro jednoho dobrovolníka.

Přehled oceněných v jednotlivých kategoriích:

Sociální služby a zdravotnictví Jana Medková, Alois Deutsch
Vzdělávací a volnočasové aktivity Kristýna Homolková, Lucie Strapáčová
Environmentální aktivity Tomáš Horský
Komunitní dobrovolnictví Zuzana Fiedlerová
Humanitární a rozvojová pomoc Monika Zemanová
Lidská práva Kareem Taha
Cena veřejnosti Jana Medková

Profily oceněných ZDE (doc, 18 kB)

Mottem ceny Křesadlo je: „Ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci.“ Projekt Křesadlo je duševním vlastnictvím organizace HESTIA – Centrum pro dobrovolnictví, která realizuje ocenění od roku 2001 v jednotlivých regionech České republiky. Jihomoravský kraj v letošním roce poprvé udělil tuto cenu ve spolupráci s městem Brnem a neziskovou organizací Maltézská pomoc.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK