foto 1 foto 2

Tkaní vzorované tkaniny – činovati – zařazeno do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje

Tkaní vzorované tkaniny – tzv. činovati – na Horňácku bylo zařazeno do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje. Rozhodla o tom krajská rada na svém jednání 7. prosince 2017.

Horňácko je jedinou oblastí v České republice, kde se tkaní činovati uplatnilo v rámci lidové řemeslné tradice. Místním tkalcům se podařilo vytvořit jedinečné vzory, charakteristické pro území Horňácka, nenahraditelné ve zdejší lidové oděvní a bytové kultuře. Naprosto originální je technologie tkaní vzorů tzv. na desku, která tkalcům umožnila tkát větší vzory s omezeným počtem listů. Ruční tkaní se na Horňácku udrželo kontinuálně, od 19. století až do současnosti, předáváno z otce na syna nebo z mistra na jeho učedníka. Tkaní je v současnosti aktivně provozováno pouze v obci Malá Vrbka, ještě v druhé polovině 20. století však pracovali i tkalci v obcích Velká nad Veličkou, Hrubá Vrbka a Kuželov. Vzorovým tkaním se dodnes na Horňácku zabývají dva výrobci, Hana Buchtelová a Miroslav Urban, což dokazuje, že statek je dosud živý. Vedle výroby dekorativních a užitkových bytových textilií se oba věnují i tkaní textilu, určeného k výrobě součástí horňáckého kroje. Bez těchto ručně tkaných prvků by zdejší kroj přišel o značnou míru své estetické hodnoty.
 

foto JMK