foto 1 foto 2

Silueta hradu Pernštejna zdobí zlatou minci

Silueta středověkého hradu Pernštejna zdobí zlatou minci, kterou vydala Česká národní banka. Mince má nominální hodnotu 5000 korun a v novém desetidílném cyklu zlatých mincí Hrady ČR je čtvrtá v pořadí. Představení mince na Pernštejně v úterý 24. října 2017 se zúčastnil hejtman Bohumil Šimek.

Na lícní straně mince je detail gotických dveří s mnohočetným znakem rodu Pernštejnů. Dveře jsou v horní části překryty kompozicí heraldických zvířat z velkého státního znaku. Na rubové straně je ztvárněna část hradu Pernštejna, včetně symbolu rodu, tedy zubra s uhlířem. Autorem mince je přední český medailér Luboš Charvát.

Centrální banka vydává 3 300 mincí v běžném a 7 800 mincí ve špičkovém vysoce leštěném provedení, Lidé si budou moci mince koupit například na hradě Pernštejn, ale i na dalších místech. Prodejní cena mince ve špičkovém provedení bude necelých 16 000 korun. Na ražbu bylo potřeba 173 kilogramů zlata.

Česká národní banka začala s ražbou tematických mincí se zaměřením na hrady v loňském roce. První šly do oběhu hrady Kost a Bezděz, letos vedle Pernštejnu vyrazila banka i minci týkající se Bouzova. Na příští roky jsou v plánu další hrady, a to Zvíkov, Rabí, Veveří, Švihov, Bečov nad Teplou a v roce 2020 Buchlov. Všechny mince mají nominální hodnotu 5 000 korun. 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK