foto 1 foto 2

V Šardicích vznikne s pomocí kraje dopravní hřiště pro menší i větší cyklisty

Na stavbu hned dvou dopravních hřišť v prostoru místního sportovního areálu přispěje Jihomoravský kraj obci Šardice necelého půl milionu korun. Děti z mateřinek a nižšího stupně základních škol se budou prohánět po menším hřišti, to větší, o výměře přes 90 metrů čtverečních, potom poslouží starším žákům základních škol.

„V rámci projektu bude upravena stávající betonová plocha uprostřed areálu. Rozměří se obě hřiště a nastříká se vodorovné dopravní značení. Hřiště pro starší žáky bude mít i křižovatku s kruhovým objezdem,“ popsal plány náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.
Na velkém hřišti budou moci vyučující přichystat pro děti až tři různé dopravní situace. „Dále zde bude osazeno 55 dopravních značek. Pro malé hřiště již Šardice značky mají,“ uzavřel Hanák.

Kraj přidá na stavbu nového autobusového nádraží ve Ždánicích jeden milion korun

Autobusové nádraží ve Ždánicích stojí u křížení silnic na Bučovice a Kyjov už od roku 1976 a v pracovní dny tu projede přes 90 spojů. Stará zastávka však již nevyhovuje provozu a hustotě autobusové dopravy ani moderním standardům. Proto Jihomoravský kraj přispěje městu milion korun na jeho rekonstrukci, při které se opraví i navazující parkoviště. Dnes (12. října) o tom na svém zasedání rozhodli jihomoravští radní.
„Zbudují se zde tři nová stanoviště, jedno pro výstup a dvě pro nástup. Nové nádraží bude splňovat i požadavky na bezbariérovost. Dojde k jednoznačnému vymezení ploch pro chodce, pro dopravu a míst pro přecházení. Vybudují se i veřejné toalety a u obou nástupišť osadí stavbaři přístřešky pro cestující,“ shrnul proměnu nádraží náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák s tím, že úprav se dočká i parčík, který je nedílnou součástí celého areálu. „Budou zde osazeny lavičky a odpadkové koše. Celý prostor bude také nově osvětlen,“ doplnil Hanák.
Spolu s rekonstrukcí nádraží opraví dělníci i přilehlé parkoviště, které bude nově řešeno formou Park & Ride. „Umožní tak cestujícím zaparkovat automobil a pokračovat veřejnou dopravou Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Přestavbou vznikne i prostor pro odstavení dvou autobusů,“ řekl Hanák. Celý projekt přijde na přibližně osm milionů korun.