foto 1 foto 2

Výstava Rytíři nebes připomíná československé letce RAF

Dva a půl tisíce československých letců, kteří během druhé světové války sloužili v britské Royal Air Force, uctí až do do 26. října 2017 v Pavilonu Morava na brněnském výstavišti unikátní výstava Rytíři nebes.

Zahájení výstavy ve čtvrtek 12. října 2017 se zúčastnil hejtman Bohumil Šimek, primátor města Brna Petr Vokřál a kardinál Dominik Duka, který během slavnostního zahájení odsloužil tryznu za všechny připomenuté letce.

Na výstavě Rytíři nebes jsou k vidění originální letecké i slavnostní uniformy, nejvyšší vojenská či státní vyznamenání jako Řád britského impéria, Záslužný letecký kříž nebo Řád sokola (alias Štefánikův řád) a také osobní věci letců. Mezi nimi je například deník Hanuše Pollaka, příbuzného slavného brněnského rodu Löw-Beerů. Audiovizuální oživení výstavy představují dokumenty o výcviku v RAF a záznam rozhovoru s generálem Nedvědem, které jsou promítány v autentickém prostředí vojenského stanu.
Stěžejní plán výstavy tvoří doprovodné panely, na nichž se návštěvníci seznámí se jmény a portréty 2500 československých letců. Cílem je připomenout všechny Čechoslováky, kteří sloužili u RAF, tedy nejen piloty, ale veškerý personál.

foto JMKfoto JMK