Švindlování s hodinami a přestávkami bude těžší. Policie dostala dva přístroje na kontrolu kamionů
Takzvaný tachograf má v náklaďáku nebo kamionu důležitou roli. Pozná, jak dlouho řidič s vozem jede nebo jestli dodržuje povinné přestávky na odpočinek. Někteří řidiči však používají zařízení, která jim umožní tachograf ošálit a bezpečnostní předpisy obejít. Jihomoravský kraj proto pořídil dva nové kontrolní přístroje, které do budoucna umožní policistům podobné praktiky odhalit. Dnes (26. září 2017) je zástupcům Policie ČR předal náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.
Oba přístroje i s příslušenstvím pořídil kraj za necelých 55 tisíc korun (bez DPH). Přibrat si je mohou policisté i do nového speciálního vozidla pro vážení kamionů, které pomohl kraj jihomoravské policii pořídit v loňském roce. Přispěl na ně 5 miliony korun. „Jakékoliv porušování norem má v případě nákladní dopravy dalekosáhlé následky. Unavený řidič může způsobit vážnou dopravní nehodu. Průjezd přetíženého kamionu zas poničí silnici asi jako 16 tisíc osobních aut. Nepoctivým firmám a řidičům chce proto kraj podobné chování co nejvíce zkomplikovat,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.
Zařízení na revize tachografů předal náměstek policistům přímo na kontrolním stanovišti nedaleko Rajhradu. „U užitkových vozidel je kontrola tachografů a s tím související kontrola zaměřená na dodržování dob řízení, přestávek a odpočinků prioritou. V této souvislosti bohužel dochází k manipulaci s tachografem, jejímž cílem je zamaskování delší doby řízení, než která je povolena. Případy manipulací jsou natolik sofistikované, že bez speciálního zařízení je odhalení téměř nemožné,“ sdělil náměstek ředitele krajského ředitelství Policie ČR pro vnější službu Miloslav Machát.
Policisté již mají zkušenost s takzvaným Anti Manipulation Testerem vyvinutým Mechanikou Děčín. Za první pololetí letošního roku díky němu odhalili 26 podvodů, zejména ze strany zahraničních řidičů, a udělili 24 pokut v hodnotě přesahující 2 miliony korun. „Vzhledem k úspěšnosti používání tohoto zařízení operativně rozhodl krajský úřad zakoupit dvě tato zařízení a zapůjčit je k výkonu služby dopravní policii, protože zapůjčené zařízení z Mechaniky Děčín se bude ve druhém pololetí letošního roku vracet. V této souvislosti je třeba upozornit, že od dubna letošního roku je podvodné jednání s digitálním tachografem trestným činem, kdy výstup z přístroje je jedním z důkazů vedoucích proti řidiči v trestním řízení,“ doplnil Hanák.
Pro Jihomoravský kraj jsou kontroly dodržování předpisů v nákladní dopravě prioritou dlouhodobě. Spolupráce s Policií ČR přitom již nese ovoce. Speciální vozidlo, které kraj pomohl jihomoravským policistům pořídit v loňském roce, vyráží do akce prakticky denně. „Od začátku letošního roku bylo tímto vozidlem zkontrolováno 665 vozidel, u jejichž řidičů bylo zjištěno 158 porušení. Za účelem kontrolního vážení bylo zastaveno 47 vozidel, přičemž 23 vozidel bylo přetížených. Dále bylo tímto vozidlem kontrolováno 29 vozidel převážejících nebezpečné věci podle dohody ADR,“ popsal Machát.
Policisté kamiony a náklaďáky nevybírají ke kontrolám náhodně. Dopředu si vytipují ty, u kterých je pravděpodobnost přetížení či jiného porušení zákona o pozemních komunikacích vyšší. „V necelé polovině případů se naše podezření potvrdí. Vzhledem k tomu, že si kamiony dopředu vybíráme, však nelze říct, že polovina kamionů na našich silnicích je přetížená,“ dodal Machát.
V loňském roce policisté zvážili na jihu Moravy celkem 694 nákladních vozidel, přičemž 217 bylo přetížených a v 77 případech došlo k překročení povolených rozměrů. Za první pololetí letošního roku podrobili policisté vážení 224 vozidel a v 84 případech odhalili, že kamion byl příliš těžký. V 7 případech poté zjistili překročení povolených rozměrů.




