foto 1 foto 2

Tuniská provincie Sfax projevila zájem o spolupráci s jižní Moravou

Delegace Jihomoravského kraje v čele s náměstkem hejtmana Markem Šlapalem navštívila ve dnech 12. až 15. září 2017 provincii Sfax v Tuniské republice.

Během své čtyřdenní návštěvy se představitelé kraje setkali s prezidentem hospodářské a průmyslové komory provincie Sfax Ridha Fouratim, s jejím guvernérem Slim Tissaoui i velvyslancem ČR v Tunisu Jiřím Doleželem. Navštívili také státní podnik zabývající se výrobou fosfátu.
Tématy jednání se stal mimo jiné Veletrh Salima 2018 i možnost stáže některého tuniského pracovníka komory nebo guvernorátu na jihomoravském krajském úřadě. Představitelé tuniského regionu projevili o obě tyto možnosti značný zájem.

Čtyřdenní jednání ve Sfaxu navazovalo na dřívější setkání. Již 1. března 2017 se tuniský velvyslanec Mohamed Sélim Hammami setkal s hejtmanem Jihomoravského kraje Bohumilem Šimkem. Předmětem jejich jednání byla právě možná vzájemná spolupráce obou regionů.

Provincie Sfax je tuniským přístavem a druhým největším městem v zemi. Je sídlem stejnojmenného guvernorátu s 945 000 obyvateli. V roce 1986 zde byla založena univerzita, která má v současnosti osm fakult.