foto 1 foto 2

Jihomoravské dožínky se konaly poprvé v Břeclavi

Jihomoravský kraj oslavil letošní 14. ročník Dožínek v sobotu 2. září 2017. I tentokrát se lidé mohli těšit na ukázky folklórních tradic, regionální produkty od jihomoravských výrobců, prezentaci zemědělců a chovatelů a ukázky tradičních řemesel. Na dožínky bylo možné se dopravit historickým parním vlakem. Od roku 2004 probíhaly tyto oslavy úrody na různých místech v kraji, letos poprvé se konaly v Břeclavi.

„Všichni víme, že zemědělci to měli a mají těžké vždy: odjakživa jsou totiž závislí na rozmarech počasí, které nemohou ovlivnit. A těmi jsou v poslední době především intenzivní sucha a tedy nedostatek vláhy. Vedení kraje už proto delší dobu podniká kroky, jak pomoci zadržení vody v krajině jižní Moravy. Krajská samospráva v rámci svých rozpočtových možností zemědělství v regionu maximálně podporuje. V těchto aktivitách budeme i nadále pokračovat – jižní Morava by totiž bez zemědělců nebyla jižní Moravou,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.

Cílem krajských dožínek je zviditelnit regionální zemědělství a jeho kvalitní produkty, přiblížit je tak veřejnosti a zdůraznit tradiční význam zemědělství pro jižní Moravu. Dožínky pořádal Jihomoravský kraj ve spolupráci s městem Břeclav, Městským muzeem a galerií Břeclav, Regionální agrární komorou Jihomoravského kraje, Okresní agrární komorou Břeclav, Svazem soukromého zemědělství a dalšími organizacemi.

Součástí slavnosti byl jarmark lidových řemesel a dožínkový trh, ukázka hospodářských zvířat, drobného zvířectva, včelařství, zemědělských strojů, přehlídka hasičské techniky, ale také představení minipivovarů na jižní Moravě a samozřejmě místních vinařů. V rámci dožínek byly rovněž vyhlášeny výsledky soutěže Regionální potravina a Zlatá Chuť jižní Moravy.