foto 1 foto 2

Hejtman v Olešnici navštívil unikátní modrotiskovou dílnu

V úterý 29. srpna 2017 navštívil hejtman Bohumil Šimek Olešnici. Se současným fungováním a aktuálními problémy města ho seznámil starosta Zdeněk Peša.

Bohumil Šimek si v doprovodu starosty prohlédl expozici dříve běžně používaných předmětů, obleků či loutek, které radnici darovali místní obyvatelé, a místní muzeum historických automobilů a motorek.

Hejtman navštívil také tradiční modrotiskovou dílnu, kterou v Olešnici provozuje rodina Danzingerova. V případě zdejšího modrotisku se jedná o jeden z nejstarších způsobů potiskování lněného a později bavlněného plátna. V olešnické dílně k tomuto používají původní dřevěné ruční formy, které následovně barví v barvě indigo. Tuto technologii výroby zde provádějí beze změn od roku 1849, tajemství barvířství rodu však sahá až do 16. století. Danzingerovi z modrotisku produkují více než 90 druhů výrobků a přibližně 200 vzorů metráže, vyrábějí například lidové kroje pro folklorní soubory a spolupracují s oděvními školami v Praze, Brně i v Bratislavě. Dílna umožňuje zájemcům také prohlídku s výkladem a ukázkou výroby a možnost výroby vlastního modrotisku.

V současnosti existují v České republice pouze dvě podobné dílny – druhá se nachází ve Strážnici.
foto JMKfoto JMKfoto JMK