foto 1 foto 2

Pietním shromážděním v Hodoníně u Kunštátu uctili památku romských obětí nacistické perzekuce

Pietní akt k uctění památky obětí takzvaného cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu se konal v neděli 20. srpna 2017 za přítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky a dalších politiků, pamětníků, zástupců romských organizací a veřejnosti. Za Jihomoravský kraj se shromáždění zúčastnil náměstek hejtmana Martin Maleček. Po ukončení modlitby následovalo kladení věnců před památníkem na Žalově, kde se nachází hromadný hrob romských obětí.

Pietní shromáždění v místě tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu se koná každoročně jako připomínka 21. srpna 1943, kdy byl z tábora vypraven nejpočetnější transport romských vězňů do vyhlazovacího koncentračního tábora Auschwitz II. -Birkenau.

Sběrným táborem v Hodoníně u Kunštátu prošlo za války 1300 Romů včetně starých lidí, žen a dětí. Následkem nemocí a špatných životních podmínek zahynulo přímo v táboře více než 200 osob. Tábor však byl pouhou mezizastávkou, odtud následovala cesta na smrt do vyhlazovacího nacistického tábora v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo asi 580 z původních 6500 českých a moravských Romů.