foto 1 foto 2

V sobotu vyvrcholila v Dubňanech 10. Parkinsoniáda

Pohyb je život, život je pohyb – to je motto již 10. ročníku Parkinsoniády pořádané v Dubňanech na Hodonínsku. Jedná se o mezinárodní soutěž, které se účastní parkinsonici i lidé s roztroušenou sklerózou. Letos se akce uskutečnila první srpnový víkend, od 4. do 6. srpna 2017.

Celé soutěžní klání vyvrcholilo během sobotního dne, na kterém nechyběli ani zástupci Jihomoravského kraje v čele s náměstkyní hejtmana Taťánou Malou. Soutěžící závodili v několika disciplínách, jako byl: stolní tenis, šipky, curling, boccia, foukačka, hod míčem na koš, střelba hokejkou, kop na branku či bowling. Mimo soutěž si mohli jedinci vyzkoušet také holandský biliár, stolní kuželky, šachy či se potrápit nad hlavolamy. V sobotu byly pro návštěvníky připraveny také různé odborné přednášky.

Smyslem Parkinsoniády je podpora nemocných, jejich povzbuzení k pohybové aktivitě, výměna zkušeností s daným onemocněním i navázání nových vztahů a přátelství. Celou akci pořádá společnost Parkinson Slovácko a dlouhodobě se koná pod záštitou Jihomoravského kraje.

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy. Úbytek nervových buněk v mozku způsobuje nedostatek dopaminu, který buňky za normálního stavu produkují. Dopamin je tzv. neuropřenašeč umožňující v mozku přenos impulsů. Nedostatek této chemické látky tak vede u pacientů k zhoršené schopnosti ovládat či kontrolovat pohyb.

Parkinson Slovácko o. s. vznikl transformací z Parkinson klubu Slovácko (založeného v roce 2007), který byl jedním z osmnácti členů Společnosti Parkinson o. s. Nynější sdružení se zaměřuje na pacienty z oblasti Slovácka, především z okresu Hodonín. Snaží se informovat parkinsoniky o existenci a činnosti sdružení, pomáhat nemocným i jejich rodinám.
Více informací o Parkinsoniáde zde: http://parkinson-slovacko.cz .