foto 1 foto 2

Tři mosty a víc než 5 kilometrů opravených vozovek. Kraj schválil další opravy za desítky milionů korun

Výmoly na silnicích mezi Koryčany a Vřesovicemi a na průtahu Skalicí nad Svitavou budou minulostí. Stejně tak špatný stav mostů v Příbrami, Zbýšově a Holešíně. Radní Jihomoravského kraje na svém dnešním (31. července) zasedání rozhodli, že je silničáři za více než 53 milionů korun nechají opravit. Výběr firem, které se do rekonstrukcí pustí, odstartuje co nejdříve. Práce by měly u všech staveb začít hned v září.

„Přes 3,7 kilometrů silnice opraví stavbaři mezi Koryčany a Vřesovicemi. Dalších 880 metrů potom přímo v obcích,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák s tím, že v asi třistametrovém úseku se navíc silnice rozšíří na 5 metrů. „Povrch silnice je již v havarijním stavu. Jeho rekonstrukce vyjde na necelých 13 milionů korun (bez DPH),“ doplnil Hanák s tím, že hotovo by mělo být již v listopadu letošního roku.

Na nový koberec se mohou těšit i ve Skalici nad Svitavou, kde odstartuje třetí etapa rekonstrukce průtahu. „Jde o více než půl kilometru silnice jak v intravilánu, tak i extravilánu městyse. Náklady na stavbu odhadujeme na 14 milionů korun, přičemž Skalice se na nich bude podílet necelými 3 miliony,“ shrnul Hanák. Dělníci by zde měli stavební práce dokončit také letos v listopadu.

Za víc než 9 milionů korun nechá Jihomoravský kraj opravit most na silnici III/3958 v Příbrami. „Předmětem veřejné zakázky je vybourání konstrukce stávající vozovky v rozsahu daném úpravou mostu, odtěžení nadnásypu a zásypu klenby a demolice stávající nosné konstrukce a nutné části spodní stavby stávajícího mostu. Po úpravě podloží bude položena nová flexibilní konstrukce mostu z ocelového vlnitého plechu. Šikmá čela nosné konstrukce budou vyztužena betonovým límcem s kamenným obkladem,“ popsal Hanák. Náročný projekt bude hotový až napřesrok – v červnu 2018.

Náklady na rekonstrukci mostu ve Zbýšově na Vyškovsku pravděpodobně přesáhnou 9,5 milionu. „Starý most přes Mlýnský potok na silnici do Šaratic zbouráme a nahradíme jej mostem novým s betonovou nosnou konstrukcí,“ uvedl Hanák. Stejně jako v Příbrami tak i zde práce potrvají do června příštího roku.

Most na silnici III/37432 z roku 1950 opraví Jihomoravský kraj v Holešíně. „Spodní stavba je již v havarijním stavu a nosná konstrukce také potřebuje spravit. Kromě demolice starého a výstavby nového mostu opravíme i navazující silnici,“ řekl Hanák s tím, že náklady zde kraj odhaduje na přibližně 7,7 milionů korun a práce by měl zhotovitel dokončit v červnu 2018.

Jihomoravský kraj bude opravy financovat z vlastního rozpočtu. „Do programu výstavby pro letošní rok jsme je mohli oproti původnímu předpokladu zařadit díky příznivému vývoji v soutěžích na zhotovitele,“ uzavřel Hanák.

 

Čtyři silnice na jižní Moravě dostanou nový mikrokoberec. Kraj si moderní technologii vyzkoušel loni

I letos Jihomoravský kraj zapojí do rekonstrukcí silnic novou technologii tzv. mikrokoberců, která na jižní Moravě zažila premiéru v minulém roce. Zelenou k jejímu opětovnému využití dnes (31. července) dali silničářům krajští radní.

„Mikrokoberci opravíme 4 úseky silnic II. a III. tříd. Půjde o 4,5 kilometru vozovky mezi Brťovem a Černou Horou, 3,9 kilometrů silnice z Žeraviny po křižovatku s I/55, 1,4 kilometru komunikace mezi Habrovany a Olšany a 5,4 kilometru silnice z Hostěradic do Vítonic,“ popsal náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.

Tzv. mikrokoberce kraj využije tam, kde by bylo dříve nutné řešit opravy odfrézováním starého povrchu. „Položením mikrokoberců se výrazně zvýší kvalita i životnost silnice,“ doplnil Hanák. Letos Jihomoravský kraj vyhradil ve svém rozpočtu na použití mikrokoberců téměř 16,6 milionů korun (bez DPH).