foto 1 foto 2

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině

Delegace Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem se v neděli  30. července 2017 zúčastnila již 25. Slavností bratrství Čechů a Slováků, které se konají pravidelně poslední červencovou neděli na Velké Javořině.

Slavnosti začaly položením kytic u památníku na česko-slovenské hranici, která prochází právě vrcholem hory. Na slavnosti se sjely tisíce návštěvníků z České i Slovenské republiky, aby si připomněli tradiční setkávání Čechů a Slováků, které má unikátní více než 170letou tradici. Událost navazuje na tradici již z doby druhé poloviny 19. století, kdy místem procházela hranice Rakouska-Uherska.

Velká Javořina - nejvyšší vrchol Bílých Karpat (970 m. n. m.) je tak především symbolem a připomínkou společné historie a přetrvávající soudržnosti českých a slovenských bratrů. Jedná se o největší událost tohoto druhu na česko-slovenské hranici jak počtem návštěvníků, tak i svou historií a významem.

Zástupci kraje se v neděli setkali také s představiteli Zlínského, Trenčínského a Trnavského kraje i obcí a měst z obou stran společné hranice. Po celý den probíhal bohatý kulturní program, vystoupení dechové hudby a folklorních souborů, tradiční jarmark i trh domácích řemeslníků.

Více informací najdete na http://www.velkajavorina.com/ .
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK