foto 1 foto 2

Delegace z korejské provincie Jižní Kjongsang na jižní Moravě

Ve čtvrtek 27. července 2017 přijal v brněnském sídle kraje jihomoravský hejtman Bohumil Šimek společně se svými náměstky delegaci z korejské provincie Jižní Kjongsang, kterou vede její guvernér Soon Hyun Ryu.

Představitelé obou regionů podepsali Dohodu o přátelské výměně mezi Jihomoravským krajem a provincií Jižní Kjongsang, která zahrnuje výměnu podnikatelských misí, vzájemné návštěvy odborníků, sdílení informací mezi orgány místní samosprávy a programy vzájemných výměn pracovníků veřejné správy. Spolupráce se bude týkat také vzdělávacích, vědeckých a výzkumných institucí.

V následném odpoledním programu bude podepsáno memorandum o spolupráci mezi Středoevropským technologickým institutem CEITEC a centrem Gyeongnam Techno Park.

Navázání spolupráce mezi Jihomoravským krajem a provincií Jižní Kjongsang bylo iniciováno během návštěvy premiéra Sobotky v Korejské republice v lednu 2015. Loni v červnu se uskutečnilo v Jižním Kjongsangu první setkání zástupců jižní Moravy s vedením této korejské provincie.

Provincie Jižní Kjongsang leží na jihovýchodě Korejské republiky. Jejím hlavním městem je Changwon. Aktuálně má přibližně 3,5 milionu obyvatel a její celková rozloha 10,537 km2. Hrubý domácí produkt provincie činí asi 6,9 % hrubého domácího produktu Korejské republiky a tato oblast se tak řadí mezi ekonomické tygry. Jedná se o třetí nejvyšší HDP mezi korejskými provinciemi.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK