foto 1 foto 2

Švindlování s najetými hodinami a přestávkami bude těžší. Policie dostane dva přístroje na kontrolu kamionů

Takzvaný tachograf má v náklaďáku nebo kamionu důležitou roli. Pozná, jak dlouho řidič s vozem jede, nebo jestli dodržuje povinné přestávky na odpočinek. Někteří řidiči však používají zařízení, která jim umožní tachograf ošálit a bezpečnostní předpisy obejít. Jihomoravský kraj proto pořídil dva nové kontrolní přístroje, které do budoucna umožní policistům podobné praktiky odhalit. O jejich zapůjčení Policii ČR rozhodli krajští radní na svém posledním předprázdninovém zasedání (29. června).

Oba přístroje i s příslušenstvím pořídil kraj za necelých 55 tisíc korun (bez DPH). Přibrat si je budou moci policisté i do nového speciálního vozidla pro vážení kamionů, které pomohl kraj jihomoravské policii pořídit v loňském roce. Přispěl na ně 5 milionů korun.

„Jakékoliv porušování norem má v případě nákladní dopravy velmi vážné následky. Unavený řidič může způsobit vážnou dopravní nehodu. Průjezd přetíženého kamionu zas poničí silnici asi jako 16 tisíc osobních aut. Nepoctivým firmám a řidičům chce proto kraj podobné chování co nejvíce zkomplikovat,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.