Triumf jihomoravských sportovců na dětské olympiádě

Neuvěřitelných 40 zlatých, 34 stříbrných a 44 bronzových medailí získala jihomoravská krajská reprezentace na Hrách VIII. letní olympiády dětí a mládeže v Brně. Ta byla slavnostně ukončena ve středu 28. června 2017 v prostorách areálu VUT v místech, která se po dobu konání her stala olympijskou vesnicí. Večer po slavnostním zakončení a posledním medailovém ceremoniálu před Podnikatelskou fakultou v areálu VUT uhasl olympijský oheň. Přes 3600 mladých sportovců a více než tisícovka jejich trenérů a realizačních týmů odjíždí domů s nezapomenutelnými sportovními i společenskými zážitky.

Domácí prostředí využili k celkovému vítězství mladí sportovci Jihomoravského kraje. Vyhráli pořadí krajů se ziskem 509 bodů před Prahou (469) a Středočeským krajem (392). Nejvíce medailí si z olympiády odnesl sportovní gymnasta Vojtěch Šácha z Jihomoravského kraje. Vybojoval sedm zlatých a jednu bronzovou. Plavci vylovili z bazénu celkem 35 medailí a zlatou tečku za sportovním kláním udělali volejbalisté, když v dramatickém finále na hale Vodova a za fandění více jak tisícovky diváků porazili Středočeský kraj 2:1.

„Protože Jihomoravský kraj nebyl jen účastníkem, ale společně s městem Brnem i pořadatelem této akce, patří poděkování více jak 1400 pořadatelům na 34 brněnských sportovištích, 216 dobrovolníkům a mnoha dalším, kterým se podařilo pro všechny účastníky vytvořit atmosféru rovnající se velkým olympijským hrám. Na základě ohlasů účastníků všech krajů České republiky se nám dohromady podařilo vytvořit vynikající podmínky a zázemí pro celou akci a tak si zpět do svých domovů odvážejí nejen mimořádné zážitky, ale hlavně také informaci o tom, že v našem kraji je krásně a stojí za to se k nám vracet nejen za sportem,“ řekl hejtman Bohumil Šimek.

"Máme za sebou neuvěřitelně náročné čtyři dny plné nádherného sportu. Olympiáda udělala obrovský krok kupředu. Poprvé v historii se podařilo díky přenosům České televize otevřít olympiádu všem sportovním fanouškům. Reakce veřejnosti je desetinásobná oproti minulosti," uvedl na slavnostním zakončení her v olympijské vesnici místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman.

V průběhu čtyř dnů se v moravské metropoli bojovalo ve 22 sportech o medaile v 90 disciplínách. Celkem se rozdělilo 238 medailových kolekcí. Mladí sportovci soutěžili v atletice, badmintonu, baseballu, basketbalu, cyklistice, florbalu, fotbalu, házené, jachtingu, karate, kolečkových bruslích, moderní gymnastice, orientačním běhu, plavání, plavání hendikepovaných, sportovní gymnastice, sportovní střelbě, stolním tenisu, synchronizovaném plavání, tenisu, triatlonu a volejbalu. Program doplnila umělecká soutěž v krátkém filmu a videu.

Příští rok pořádá zimní olympiádu od 28. ledna do 2. února Pardubický kraj.

Více informací o Hrách VIII. Letní olympiády dětí a mládeže najdete na http://odm.olympic.cz/ .

foto JMKfoto JMKfoto JMK