Olympiáda dětí a mládeže 2017 zahájena

V jihomoravské metropoli v sobotu 24. června 2017 vzplál oheň Olympiády dětí a mládeže 2017. Zúčastní se jí na čtyři a půl tisíce sportovců jako reprezentantů svých krajů, kteří budou soutěžit ve 22 sportovních odvětvích a jedné kulturní disciplíně.

Zahajovací ceremoniál proběhl v pavilonu F na brněnském výstavišti a velmi důstojnou formou představil všechny krajské výpravy. V jejich čele stály velké osobnosti sportu let minulých a současných. Vlajkonoškou jihomoravské výpravy byla veslařka Mirka Topinková Knapková, k dalším patřili mj. biatlonistka Veronika Vítková, atletka Táňa Kocembová či plavec Daniel Málek.
„Všichni vyhrát nemůžete, ale důležité je, že jste tady,“ poznamenal hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a pak pronesl formulku, která doprovází každou olympiádu: „Považuji Olympiádu dětí a mládeže za zahájenou.“
Olympijskou vlajku pod stožár přinesli cyklista a olympijský vítěz z roku 1964 Jiří Daler, krasobruslař René Novotný, triatlonista Filip Ospalý a plavkyně Hana Černá-Netrefová. Čest zapálit olympijský oheň se v Brně dostalo rychlobruslařce Martině Sáblíkové a cyklistovi Janu Hirtovi.