České ručičky ─ ocenění pro mladé mistry řemesel

Dvacet jedna nejšikovnějších mladých řemeslníků bylo oceněno v rámci devátého ročníku přehlídky České ručičky. Galavečer se konal ve středu 21. června 2017 na brněnském výstavišti, kde náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Roman Hanák předal těmto žákům učňovských oborů zlatou plaketu Českých ručiček.

„Myslím, že naprostá většina z nás zná přísloví o zlatých českých rukách a o tom, že řemeslo má zlaté dno. Jejich platnost si uvědomuje i Jihomoravský kraj, proto učni vybraných učebních oborů mohou již osmým rokem získat prospěchová stipendia,“ řekl při slavnostním zahájení galavečeru náměstek hejtmana Roman Hanák.
Samotnému ocenění a vybrání juniorských špiček v jednotlivých řemeslných oborech předcházely celorepublikové soutěže odborných dovedností, které byly v průběhu celého roku monitorovány. Letos byly soutěžními obory zahradník/zahradnice, kosmetička, kadeřník/kadeřnice, kuchař/kuchařka, číšník/servírka, cukrář/cukrářka, automechanik, autolakýrník, karosář, mechanik-seřizovač, obráběč kovů, zámečník, elektrikář-slaboproud, elektrikář-silnoproud, instalatér, klempíř, pokrývač, tesař, kominík, lesní mechanizátor a opravář zemědělských strojů.
„Podpora řemesel a učňovského školství je v dnešní době nezbytná, klesající trend zájmu o studium těchto oborů se snažíme podpořit ze všech sil. V budoucnu by mohl být problém sehnat řemeslníka byť jen na vyčištění odpadu. Firmy po celé republice mají vysokou poptávku po řemeslnících a dá se říci, že se jich ve valné většině nedostává. Přehlídka České ručičky je v tomto směru jedna z nejvýznamnějších v celé republice a jsme hrdí, že jsme jejími vyhlašovateli,“ uvedl k přehlídce hejtman kraje Bohumil Šimek.
Přehlídku každoročně vyhlašuje Jihomoravský kraj společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem práce a sociálních věcí. Organizuje ji Střední škola stavebních řemesel Brno – Bosonohy, příspěvková organizace.
Více informací na: www.ceskerucicky.org 
 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK