Jižní Moravou po stopách věrozvěstů

Po stopách slovanských učenců Cyrila a Metoděje se mohou vydat nejen milovníci dobrodružství, turistiky a historie. Cyrilometodějská stezka je koncipována tak, aby v ní našli zalíbení zájemci o gastronomii, tradice, umění, památky, spiritualitu či vzdělávání – to vše nejen na jižní Moravě. Jihomoravský kraj se do projektu zapojil v roce 2016, snaží se rozšiřovat stezky a nabízet tak putujícím nová lákadla. V roce 2018 se kraj chce zasadit o certifikaci 3 nových stezek.

Cyrilometodějská stezka prezentuje soubor tras, které využívají značení tras Klubu českých a slovenských turistů. Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje je instituce zastřešující národní realizátory Cyrilometodějských (poutních) stezek. Jedná se o mezinárodní síť partnerů, která byla založena 30. srpna 2013. Na jejím chodu se podílí a navzájem spolupracuje vedle Jihomoravského kraje ještě Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj, dále Nitranský, Trenčínský a Trnavský samosprávný kraj, město Soluň, obec Močenok, Centrála cestovního ruchu Východní Moravy a Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava, Univerzita Konstantina Filozofa v Nitře, Archeologický ústav Slovenské akademie věd v Nitře a Zoborský zkrášlovací spolek.
Jednotlivé trasy Cyrilometodějské stezky propojují poutní místa a informují o kulturním dědictví raného středověku. Zájemci se tak mohou seznámit s archeologickými nalezišti, archeoparky, slovanskými hradišti, sakrálními stavbami, muzei, galeriemi atd.

Více informací a tipy na jednotlivé trasy i zajímavé akce naleznete na: www.cyril-methodius.eu .

foto JMKfoto JMKfoto JMK