Regionální filmový fond má zelenou

Motivace pro filmové a televizní štáby z celého světa v našem regionu, s tím související podpora místní ekonomiky i možnost ukázat zajímavá místa v Brně a Jihomoravském kraji – to jsou cíle Regionálního filmového fondu. Záměr k jeho založení schválila krajská rada na svém jednání ve čtvrtek 15. června 2017.

„Jde o celosvětový trend, který v České republice podporují především městské a krajské destinační agentury. Jsou si vědomy velkého propagačního dopadu filmových a televizních děl na jejich lokalitu. Fond si klade za cíl propagovat Brno a Jihomoravský kraj jako atraktivní filmovou a televizní destinaci,“ uvedl radní Petr Hýbler. Jak dodal, v ostatních krajích jsou Regionální audiovizuální fondy buď již zřízeny (Praha, Olomoucký a Pardubický kraj) nebo se jejich zřízení připravuje (Zlínský a Moravskoslezský kraj).

Záměr zřízení Regionálního filmového fondu schválila také Rada města Brna (23. května 2017). Tento audiovizuální fond má sdružovat finanční prostředky města Brna a Jihomoravského kraje. Předpokládaný rozpočet se odhaduje na 10 milionů korun ročně a vychází z pražského vzoru založení Nadačního fondu Praha ve filmu Prague Film Fund. Přesné rozdělení finančních podílů města a kraje bude předmětem dalšího jednání.