Mladí sportovci se utkají v Jihomoravském kraji. Je známý i vlajkonoš výpravy

V pořadí čtvrtý nejúspěšnější kraj z celkového pořadí všech regionů ČR hostí opět letní olympiádu dětí a mládeže. Sportovci se můžou těšit i na světoznámou veslařku a skifařku. O podrobnostech blížící se Olympiády dětí a mládeže, kterou letos hostí Jihomoravský kraj, ve středu 14. června 2017 v Brně společně s organizátory akce informovali hejtman Bohumil Šimek, primátor Petr Vokřál a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Každý rok se Olympiáda dětí a mládeže koná na jiném místě. Ta letošní letní se odehraje v Jihomoravském kraji (JMK). Už podruhé. Poprvé ji kraj vína hostil v roce 2005. Vrátí se do něj tak po dvanácti letech.

Hejtman Šimek poděkoval všem, kdo se podílejí na organizaci této velké sportovní akce. „Práce na přípravě olympiády byly perfektní a já pevně věřím, že tomu tak bude i po celou dobu jejího konání. Přitáhnout děti a mládež ke sportu je velmi důležité a proto doufám, že tato olympiáda nastartuje zájem mezi mladými zájemci o sport.  Věřím, že se kraj organizace olympiády zhostí na jedničku,“ uvedl hejtman Šimek. Brněnský primátor ocenil skutečnost, že se dětská olympiáda koná právě v moravské metropoli. „Brno v poslední době sportu velmi fandí. Věřím, že právě dětská olympiáda bude dalším impulsem k tomu, abychom v Brně doplnili infrastrukturu, kterou k tomu sportu potřebujeme,“ vyjádřil přání primátor Vokřál.

I výprava kraje má své hvězdy

Olympiáda navozuje všechny možné podmínky mladým sportovcům stejně jako velká olympiáda. Každý kraj tudíž bude mít i svého vlajkonoše. O dva roky dříve jí byla basketbalistka Ivana Večeřová. V roce 2017 vlajku Jihomoravského kraje ponese Mirka Topinková-Knapková.

Kromě slavné veslařky a skifařky se představí divákům i další legendy českého sportu, někteří budou mladým nadějím velkou oporou. Výprava JMK čítá zhruba 330 osob. „Jihomoravská výprava bude mít 330 osob, z toho 272 sportovců a 55 trenérů. Jsou i tři vedoucí výpravy, kteří je budou doprovázet,“ řekla vedoucí výpravy JMK Kateřina Konečná.

Mezi sportovci jsou i mistři republiky. „Ty máme zastoupeny snad ve všech sportech,“ dodala Konečná. I díky nim se výprava pokusí o co nejvyšší umístění. Na pomoc by jim mohlo být i známé domácí prostředí. „Sportovci mají ambice se předvést v plné síle a navíc mají výhodu domácí půdy, velmi dobře znají sportoviště. Věřím, že každý nominovaný se bude prát o medaile,“ věří vedoucí výpravy. I podle ní jsou největší nadějí sportovci v plavání, atletice, triatlonu nebo i sportovní gymnastice. „Znalost domácí tratě nahrává našim cyklistům, zejména v disciplíně horských kol. Věřím, že tam to určitě cinkne,“ dodává Konečná.

Cyklistky se praly o nominaci

Není pochyb, že jihomoravský kraj má svá esa v rukávu. Mezi nimi i cyklistky Annu Smutnou, Annu Jaborníkovou, Terezu Obořilovou a cyklistu Štěpána Teleckého. Právě ti se zúčastnili nominačního závodu Troffeo-Cinelli, Velké ceny Hlohovce. „Byl to jeden z prvních závodů v letošním roce vůbec a byl současně jedním ze tří nominačních závodů v cyklistice,“ řekla vedoucí výpravy. Jednou z dalších cyklistických nadějí je i Veronika Jandová. Ta se tohoto závodu sice nezúčastnila, nicméně má na svém kontě výsledky podporující její nominaci na olympiádě.

O medaile budou bojovat hendikepovaní i gymnasté

Závodit budou i hendikepovaní sportovci. Za JMK čtyři plavkyně a dále plavkyně z Vysočiny. I gymnastika táhne kupředu. Za tu sportovní se představí čtrnáctiletý Vojtěch Šácha. „Trénuju šestkrát týdně. Tréninky jsou po třech hodinách, kdy hodinu posiluju a dvě hodiny cvičím. Mezery mám na přeskoku, ale to zlepším,“ vzkazuje svým soupeřům.

Za moderní gymnastiku se představí jedenáctiletá Berenika Kouřilová: „Cvičím s obručí, kuželkami a stuhou. Obruč mě baví nejvíc, nejméně stuha. Chci se na všech závodech co nejvíce umístit,“ řekla sportovkyně, která se umístila dvakrát na prvním místě na Mistrovství ČR. Podpoří ji i Nela Sedláková: „Na mistrovství republiky jsem byla šestá, maminka ze mě byla šťastná. I já jsem byla.“

Z ostatních jihomoravských hvězd můžeme vzpomenout například Denisu Hrdinkovou, která se pokusí o medaili v tenise, Kláru Vintrovou ve florbalu, Davida Jambora uvidíme ve fotbale nebo Ondřeje Chlubnu, který se ukáže v baseballu.

Olympiáda dětí a mládeže začíná v sobotu 24. června slavnostním zahájením. Sportovci se budou prát o medaile až do čtvrtka 28. června, o den později proběhne slavnostní zakončení.

Podrobnosti naleznete na webových stránkách olympiády: http://odm.olympic.cz/2017 .
foto JMKfoto JMKfoto JMK