INTEMAC připravil Výrobní buňku 4.0. Ukazuje využití současných technologií pro chytré továrny

Centrum výzkumu INTEMAC v Kuřimi chce domácí firmy povzbudit k zavádění chytré výroby. Společně s partnerskými podniky sestavilo výrobní buňku, která umí sama i zkontrolovat a opravit své výrobky. V budoucnu plánuje funkce rozšiřovat a experimentovat s nimi. Cílem je pomoci podnikům z České republiky být efektivnější a konkurenceschopnější.

Na činnost centra INTEMAC přispívá každoročně jednotkami milionů korun Jihomoravský kraj. „Právě kvůli projektům, které reagují na aktuální trendy ve strojírenství a posouvají možnosti výroby, kraj před lety prostřednictvím Jihomoravského inovačního centra výzkumnou společnost zakládal a finančně ji podporuje,“ uvádí náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula. Průzkumy totiž odhadují, že koncept Průmyslu 4.0 neboli chytrých továren může firmám přinést snížení nákladů na údržbu až o 40 %, prostoje u strojů dostat na polovinu a o více než polovinu zvýšit produktivitu práce. Právě s nízkou produktivitou práce se Česká republika dlouhodobě potýká, což brání jejímu rychlejšímu ekonomickému rozvoji.

V aktuální podobě umožňuje buňka tzv. adaptivní proces výroby – měřicí stanice umí po dokončení obrábění vyhodnotit kvalitu obrobku a při nalezení nedokonalosti poslat informace do stroje, který obrobek opraví. Dále například ukazuje možnosti prediktivní údržby, prostřednictvím které je možné sledovat technický stav zařízení a na základě dat z vibrací stroje včas odhalit případnou poruchu. K buňce je možné připojit také další zařízení, a tím chytrý výrobní proces rozšířit.

Vize rozjet zmíněnou buňku propojila výzkumníky z INTEMACu s pracovníky soukromých firem. Obráběcí stroj poskytl TAJMAC-ZPS, měřicí stanici Renishaw, zmíněná firma B + R automatizace vyvinula otevřenou platformu, robota pro demonstraci integrované robotiky zapůjčila firma COMAU, upínací prvky společnost SMC a díky společnosti Sewio Networks lze kolem buňky sledovat pohyb osob.

Aktuální řešení ukazuje, jak inovovat oblast strojírenské výroby. INTEMAC plánuje buňku využívat a rozvíjet s dalšími firmami, které mají zájem o téma digitalizace. V Jihomoravském kraji se tyto společnosti sdružují do uskupení INDUSTRY CLUSTER 4.0. Zájemci si tak do buňky mohou zapojit svá zařízení (např. transportní systém materiálu nebo 3D tiskárnu), využít ji k otestování vlastní technologie nebo k dovyvinutí funkcí, které by uvítali ve svém podniku.