Hasiči se speciální technikou, kynologové i policejní vrtulník zasahovali v Dukovanech

Desítky hasičů HZS Kraje Vysočina, HZS Jihomoravského kraje, Záchranného útvaru HZS ČR i HZS Jaderné elektrárny Dukovany v úterý 6. června 2017 odstraňovaly následky tornáda přímo ve střeženém prostoru dukovanské elektrárny. Nešlo o přírodní katastrofu, ale o mimořádné praktické cvičení součinnosti hasičů.

Tématem nácviku bylo odstranění rozsáhlých škod na objektech a zřícení budov s uvězněním osob pod troskami. Světově ojedinělý byl zásah nejen typem zapojených jednotek, rozsahem a způsobem provedení, ale především tím, že se cvičilo přímo ve střeženém pásmu elektrárny. K vidění bylo vyhledání zavalených osob pomocí speciálně cvičených psů, vyprošťování osob speciálním sacím bagrem, či evakuace lidí z výškových budov – policejním vrtulníkem, pomoci lanového přemostění i speciálním rukávem.

Cvičení s názvem Tornádo využili ke společnému setkání i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský. „Ač se elektrárna nachází na území Kraje Vysočina, její fungování a socioekonomický vliv významně zasahuje i k našim sousedům na Jižní Moravu. Proto je naším společným zájmem dlouhodobá podpora společné komunikace a práce složek IZS. Jednoznačně se shodneme i na podpoře výstavby nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany,“ sdělil Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

„Dvě třetiny obyvatel havarijní zóny leží na území Jihomoravského kraje, a proto je náš zájem o aktuální bezpečný provoz i budoucnost elektrárny vysoký. Věřím, že zřejmě příští vláda se k tomu postaví čelem a výstavbu pátého bloku posvětí," uvedl jihomoravský hejtman Bohumil Šimek.

Celkem bylo do cvičení zapojeno 150 osob, z nichž polovina byla z HZS Krajů Vysočina a Jihomoravského a druhou polovinu tvořili hasiči a členové havarijního štábu elektrárny. Společně předvedli na tři desítky hasičské techniky a speciálního vybavení.

Videozáznam z cvičení ZDE .
foto JMKfoto JMKfoto JMK