Prezident republiky zahájil návštěvu jižní Moravy

Prezident České republiky Miloš Zeman spolu s manželkou Ivanou zahájil v pondělí 29. května 2017 třídenní návštěvu Jihomoravského kraje. Prezidentský pár přivítal hejtman Bohumil Šimek s manželkou Janou. Hejtman bude hlavu státu po tři dny návštěvy na jihu Moravy doprovázet.

Na začátek své cesty prezident zavítal do brněnského sídla Jihomoravského kraje, kde se setkal se členy krajského zastupitelstva a starosty obcí s rozšířenou působností.

Hejtman Šimek v úvodu v přivítal prezidenta v kraji, který je konkurenceschopný a má velký potenciál lákat kvalitní investory a po Praze je turisty nejvyhledávanějším regionem České republiky. „Jižní Morava je regionem, který žije tradicemi, produkuje výborné víno, může se pyšnit výraznými osobnostmi z různých oborů, ale je také lídrem v oblasti podpory vědy, výzkumu a inovací. A právě o tom se budete mít možnost přesvědčit v následujících třech dnech,“ zdůraznil Bohumil Šimek.

Prezident ocenil vznik stabilní krajské koalice, která vzešla z loňských podzimních voleb a dodatečné pogratuloval novým zastupitelům k jejich zvolení. Poté odpovídal na dotazy přítomných zastupitelů a starostů obcí s rozšířenou působností, které se týkaly aktuálních témat jižní Moravy – budování dopravní infrastruktury, letecké, silniční, železniční i vodní, dále podpory kultury a sportu nebo problematiky sucha na jižní Moravě.

Hejtman Bohumil Šimek na závěr setkání se zastupiteli předal hlavě státu oficiální dar Jihomoravského kraje – kolekci jihomoravských vín. Prezidentský dar pak představoval včelí med a houby z lánské obory a prezidentská edice slivovice.

V další části programu prezident republiky besedoval s představiteli hasičů a policie. Odpoledne prezident navštívil Ivančice, kde zavítal do místní nemocnice, poté následovala diskuse s představiteli města i s jeho občany. Při ní prezident na ivančickém náměstí vyzval přítomné k účasti v parlamentních volbách a trpělivě odpovídal na dotazy. Od mladších dorostenek házenkářského klubu HK Ivančice, které po vítězství v celostátní lize uplynulý víkend zvítězily v Československém poháru, dostal prezident republiky darem míč podepsaný celým vítězným týmem.

V průběhu zítřejšího dopoledne prezident Miloš Zeman navštíví společnost Jihomoravská armaturka v Hodoníně, kde se setká s vedením i zaměstnanci. Další zastávkou jeho cesty budou Kozojídky, vítěz krajského kola soutěže Vesnice roku 2016, kde bude také debatovat s občany. Následně Miloš Zeman navštíví Veselí nad Moravou.

Třetí den návštěvy hlavy státu na jižní Moravě ve středu 31. května 2017 bude patřit zahájení veletrhu IDET a návštěvě Kuřimi.
 

foto JMK