Největší úspěchy Sdružení na podporu talentované mládeže České republiky

Ve dnech 14. – 19. května 2017 se v rámci reprezentace České republiky zúčastnili talentovaní středoškolští studenti významné mezinárodní soutěže Intel ISEF v USA v Los Angeles. Jejich letošní účast v této soutěži byla nejúspěšnější za dobu, co se Česká republika od roku 1999 této soutěže zúčastňuje.

Čtyři ceny z Intel ISEF

Dva účastníci „SOČkařské“ výpravy na Intel ISEF získali jednu zlatou, jednu stříbrnou, jednu absolutní medaili a jednu zvláštní cenu k tomu.

Karina Movsesian z Prvního českého gymnázia v Karlových Varech, která dlouhodobě působí jako stážistka na Masarykově univerzitě, za svou práci The Role of RAD51 Mutation in Cancer Development získala první cenu v oboru Biochemistry (3 000 dolarů), ocenění absolutního vítěze v dané kategorii (5 000 dolarů) a cenu Dudley R. Hersbach SIYSS, což je seminář pro mladé vědce, který se koná ve Švédsku a jeho součástí je účast na předávání Nobelových cen.

Martin Mátl z Gymnázia Brno, třída Kapitána Jaroše získal za svou práci Identification of dsRNA Mycoviruses in Plant-Pathogenic Fungus Fusarium oxysporum druhou cenu v oboru Plant Sciences (1 500 dolarů).

Oba soutěžící zaznamenali mimořádné úspěchy na loňské celostátní přehlídce Středoškolské odborné činnosti (SOČ) a účastnili se akcí pořádaných Sdružením na podporu talentované mládeže České republiky, z.s.

Kompletní přehled výsledků naleznete přímo na webu Intel ISEF: https://www.societyforscience.org/content/press-room/intel-international-science-and-engineering-fair-2017-grand-award-winners .
foto JMK