Kurzy češtiny nabídne kraj nově zdarma i cizincům ze zemí Evropské unie

„Nejtěžší české slovo? Každé, kde je ř! A proč stále používáte slovo samozřejmě?!“. Lena, jedna z účastnic kurzu češtiny pro cizince, se sice směje, ale z češtiny jí zatím moc veselo není. Nejde jen o písmeno ř. Problémy jí a jejím spolužákům z kurzu dělají vlastně všechny pro češtinu tak typické shluky souhlásek. Čtvrtek. Krk. Prst. Zmrzlina.

Kurzy češtiny pro cizince pořádá už 9 let Jihomoravské regionální centrum na podporu integrace cizinců. Bezplatně. Prozatím tyhle kurzy mohly navštěvovat jen cizinci z takzvaných třetích zemí, tedy ze zemí mimo Evropskou unii. Díky podpoře Jihomoravského kraje se budou obdobné kurzy nově otevírat i kurzy pro občany zemí Evropské unie.

Sebrat odvahu a trénovat

V Jihomoravském kraji žije celkem 44 tisíc cizinců, je to nejvíc po Praze a Středních Čechách, a poptávka od lidí ze zemí EU přibývá. Chtějí poradit s hledáním bydlení, vzděláním, lékařskou péčí nebo při jednání s úřady. „Pro občany EU budeme nabízet i doprovod například při jednání s úřady,“ říká Lenka Herčíková z Jihomoravského regionálního centra na podporu integrace cizinců.

Největší zájem je však právě o kurzy češtiny. Centrum teď nově otevře osm kurzů – jeden v rozsahu 75 hodin (tedy 16 lekcí do konce roku), následovat budou čtyři online kurzy zaměřené především na psaní textů.

Proč jsou kurzy pro cizince tak přitažlivé a potřebné? Žijí často v uzavřených komunitách a stýkají se zejména s lidmi, kteří mluví jejich mateřštinou nebo angličtinou, je pro ně často těžké sebrat odvahu a trénovat v osobním kontaktu.

Česky za 75 hodin

Cizinci obvykle přicházejí do Brna za prací, popřípadě jako rodinní příslušníci někoho takového. Stává se tak, že zatímco děti začnou navštěvovat školku nebo školu a češtinu si rychle osvojí, dospělí si vystačí s angličtinou nebo svojí mateřštinou a čeština stagnuje na několika základních výrazech. A když už si pak i najdou soukromý kurz, může se stát, že narazí na učitele, který je složitostí češtiny na prvních lekcí odradí.

V Jihomoravském regionálním centru se snaží studující povzbuzovat a trénovat je v každodenních situacích, nepředkládají jim složité tabulky s časováním a skloňováním: „Na druhou stranu, sebelepší učitel je člověku na nic, když se nesnaží sám aktivně mluvit, když netrénuje v běžných situacích,“ říká lektor Jihomoravského regionálního centra Ondřej Diblík.

Za jak dlouho se člověk naučí mluvit česky? Čeština patří do té nejtěžší ze tří kategorií obtížnosti jazyků, chyby často dělají i rodilí mluvčí. Přesto lektoři Jihomoravského regionálního centra potvrzují, že už po absolvování základního 75 hodinového kurzu je cizinec schopný si poradit v základních životních situacích v nové zemi, rozumět a reagovat v češtině.

Kde získat informace

Kurzy a konzultace pro EU občany:
Na webu www.cizinci-jmk.cz
Na emailu hercikova.lenka@kr-jihomoravsky.cz
Kurzy i poradenství se budou konat v prostorách Vyšší odborné školy zdravotnické v Kounicově ulici v Brně

Co je dobré vědět

Aby člověk mohl nabídku využít, musí být občanem EU, EHP a Švýcarska.

S čím pomáháme

Pořádáme bezplatné kurzy češtiny pro cizince ze zemí EU
Radíme s ověřováním dokladů a dokumentů, v kontaktu s úřady či lékaři.
Pomáháme při hledání bydlení či ubytování, v komunikaci se vzdělávacími institucemi, v oblasti podnikání, s finanční gramotností.
Konzultujeme zvláštní životní situace, jako jsou dopravní nehody, rozvod, hospitalizace, úmrtí či repatriace.

Autorka: Klára Kubíčková

foto JMK