Delegace kraje v Srbsku navštívila spřátelený Kragujevac

Ve dnech 4. až 7. května 2017 navštívila delegace Jihomoravského kraje vedená náměstkem hejtmana Janem Vitulou Srbskou republiku.

Výprava složená ze zastupitelů kraje a představitelů Regionální hospodářské komory a Regionální rozvojové agentury jižní Moravy se v Bělehradě setkala s představiteli České besedy – krajanského spolku, který navazuje na stoletou tradici a sdružuje Čechy a potomky českých emigrantů. Náměstek Vitula předal spolku dary, mezi kterými nechyběly učebnice českého jazyka. „O výuku češtiny, kterou jsme nedávno obnovili, je nebývalý zájem, a to i mezi těmi, kdo nemají české kořeny,“ zdůraznil předseda spolku Milan Fürst.

Na Velvyslanectví ČR v Bělehradě předal náměstek hejtmana Cenu Františka Alexandra Zacha, za rozvoj česko-srbské vzájemnosti, profesoru Aleksandaru Ilićovi, významnému bohemistovi, spisovateli, překladateli a bývalému velvyslanci Srbska v České republice. Delegace Jihomoravského kraje se v rámci pracovní cesty v Srbsku již tradičně zúčastnila také oslav Dne města Kragujevace, které vyvrcholily slavnostní recepcí za přítomnosti starosty města Radomira Nikoliće a všech delegací partnerských měst a regionů Kragujevace.

foto JMKfoto JMKfoto JMK