Léto ve znamení rekonstrukcí. Silničáři se pustí do mostu v Hodoníně, hráze i čtyř kilometrů silnic

Do oprav více než 3,8 kilometrů vozovky mezi Mutěnicemi a Dubňany, silnice přes hráz u Dolních Věstonic a Strachotína a mostu přes I/55 v Hodoníně se v létě dají dělníci. Firmy, které se zhostí dalších tří velkých projektů rekonstrukcí silnic a mostů na jižní Moravě, začnou po dnešním (4. května) rozhodnutí Rady Jihomoravského kraje vybírat silničáři co nejdříve. Po novém se z Dubňan a po hrázi u novomlýnské nádrže projedou řidiči už letos v listopadu. Práce na mostě v Hodoníně potrvají o rok déle.

„Silnice mezi Mutěnicemi a Dubňany je už na hranici životnosti. Podklad stavbaři zrecyklují, upraví se profil i rovinatost komunikace a celá konstrukce silnice se zesílí. Od křížení ulic Nádražní a Jarohněvice v Dubňanech je poškození menší. V tomto úseku dostane komunikace nový dvouvrstvý kryt, který zajistí větší únosnost,“
popsal náměstek hejtmana pro oblast dopravy Roman Hanák. Práce by zde podle něj měly začít v druhém prázdninovém měsíci. Hotovo bude v listopadu a investice pravděpodobně přesáhnout 17 milionů korun (bez DPH). Rekonstrukce si vyžádá úplnou uzavírku. Řidiči stavbu objedou po silnicích II/380 a II/431 směrem k Hodonínu.

Silnici II/420, která vede mezi Strachotínem a Dolními Věstonicemi po hrázi vodní nádrže Nové mlýny, začnou dělníci opravovat již v červenci. „Je to hlavní dopravní spojnice obou obcí. Silničáři odfrézují starý povrch a místo něj položí dvě vrstvy nového asfaltového betonu. Silnice bude ohraničena betonovými krajníky,“ uvedl Hanák s tím, že součástí stavby za více než 21 milionů je také rekonstrukce krajnic, čar a sjezdů. „V rámci rekonstrukce opravíme i opěrnou zeď v délce přes 600 metrů a vyměníme starý asfaltový kryt na mostu u Strachotína,“ doplnil Hanák. Hotovo by mělo být také v listopadu. Oprava bude probíhat postupně, uzavírka pro řidiče bude jen částečná.

Do nejnáročnější ze tří plánovaných staveb se silničáři pustí v září. „Oprava mostu v Hodoníně, který převádí silnici II. třídy přes dopravní tepnu I/55, vyjde na více než 44 milionů korun. Při rekonstrukci vymění stavbaři starou nosnou konstrukci a nahradí ji novou. Řidiči budou během stavby jezdit po provizorním mostě, který bude průjezdný obousměrně s omezením rychlosti. Jedná se o velmi náročnou stavbu, ukončení prací proto odhadujeme až na listopad příštího roku,“ uzavřel Hanák.