Díky dotacím Jihomoravského kraje se dočkají opravy desítky křížů, soch, kapliček a pomníků

Křížek v poli nebo před obecní kaplí patří bezpochyby ke klasickým výjevům jižní Moravy. Díky příspěvku Jihomoravského kraje na podporu památek místního významu jich letos zazáří novotou bezmála tři desítky. Udělení dotace téměř padesáti projektům 20. dubna doporučili zastupitelům krajští radní.

Mezi vybrané se kromě křížů dostaly i revitalizace soch, několika kaplí, zvoniček nebo památníků padlých v první a druhé světové válce.

„Kraj na jejich opravu přispěje dohromady přes půldruhého milionu korun. Schválili jsme i drobné navýšení oproti původnímu předpokladu. Křížky a další menší sakrální stavby jsou nedílnou součástí našeho kulturního bohatství a Jihomoravský kraj na ně rozhodně pamatuje. Často navíc spadají do katastrů menších obcí, které by na jejich opravu jinde jen těžko sháněly peníze,“ uvedl radní Jihomoravského kraje pro oblast kultury Tomáš Soukal. Na opravenou kapličku se tak mohou těšit v obci Lubě, Žeravinách, Novém Šaldorfu, Vacenovicích nebo Rozsíčce. Památníky padlým opraví s pomocí kraje například ve Ždánicích, Žádovicích, Moutnicích, Skryjích či v Rousínově.