Radní schválili opravy silnic za více než čtvrt miliardy korun. Pomůžou evropské dotace

Na silnicích přes čtyři obce a spojce mezi Dobelicemi a Hostěradicemi začnou letos v červnu pracovat dělníci na novém koberci. Rekonstrukci průtahů přes Těšetice a Moutnice dnes spolu s opravou téměř šesti kilometrů silnice II/413 z Dobelic schválili na svém dnešním (20. dubna) zasedání radní Jihomoravského kraje.

Kromě toho má Správa a údržba silnic začít s výběrem stavební firmy i pro další dva projekty, díky kterým řidiči projedou po novém i Krhovicemi a Hrádkem. Bývalé „okresky“ opraví i z dotace Integrovaného regionálního operačního programu. Náklady přitom kraj odhaduje na více než 260 milionů korun (bez DPH).

V Těšeticích se dočká opravy více než kilometrový úsek silnice II. třídy, po kterém auta přes obec projíždějí. „Opravíme i více než 630 metrů silnice III/41316. Dělníci vybudují také novou dešťovou kanalizaci, chodníky a parkovací stání,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro dopravu Roman Hanák s tím, že na zakázce bude kraj spolupracovat s obcí. Ta do více než 60milionového projektu zainvestuje necelých 21 milionů korun. Hotovo by mělo být v červenci příštího roku.

Podobně, tedy 20 miliony korun, se budou na opravě průtahu přes svou obec podílet i Moutnice. Celkové náklady přitom pravděpodobně přesáhnou 70 milionů. „Kromě rekonstrukce 1,3 kilometru silnice II. třídy tu zbudujeme i okružní křižovatku, opravíme most přes Moutnický potok a upravíme části čtyř dalších silnic a osmi místních komunikací. Součástí projektu je i vybudování chodníků, parkovacích stání, autobusových zálivů a úprava objízdných tras,“ vypočetl Hanák. I zde silničáři konec prací odhadují na červenec roku 2018.

Vybírat zhotovitele začne Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje i pro práce na průtahu přes Krhovice. „Délka opravované silnice II. třídy přesáhne 670 metrů. Také zde se vybuduje dešťová kanalizace,“ popsal stavbu za více než 32 milionů korun Hanák. Krhovice přispějí 700 tisíci korun a práce skončí napřesrok v červenci.

Více než kilometr silnice II. třídy nechá Jihomoravský kraj opravit v Hrádku. „V Hrádku budeme navíc budovat okružní křižovatku, chodníky, parkovací místa, dešťovou kanalizaci a vpustě,“ podotkl Hanák a dodal, že náklady se pravděpodobně vyšplhají až k 61 milionům korun. Sám Hrádek se na nich bude podílet 9 miliony. Stavba se zde oproti ostatním protáhne o měsíc, až do srpna příštího roku.

Do letošního listopadu by měly zmizet výmoly i ze silnice spojující Dobelice s Hostěradicemi. „Kompletně zrekonstruujeme přes 5,6 kilometru silnice II/413. Úpravy a zesílení se nevyhnou ani objízdné trase po silnici II/397,“ přiblížil Hanák podrobnosti stavby za necelých 40 milionů korun.

Všechny projekty registroval kraj do Integrovaného regionálního operačního programu a kromě peněz z vlastního rozpočtu na ně chce nasměrovat i evropské dotace.