JIC otevírá největší digitální dílnu pro veřejnost v České republice

Jihomoravské inovační centrum (JIC) otevírá první nonstop veřejně dostupnou digitální dílnu světového formátu s vybavením za 3 miliony korun – FabLab Brno. Dílnu může využívat po registraci kdokoliv. V jejích prostorách vzniknou prototypy produktů místních startupů, projekty kutilů a studentů i umělecká díla. Cílem dílny je zpřístupnit veřejnosti drahé přístroje a přitáhnout více podnikavých lidí k technickým oborům.

FabLab Brno je největší veřejnou digitální dílnou svého rozsahu v České republice. Vznikla v prostorách Jihomoravského inovačního centra, které se snaží dlouhodobě na jižní Moravě rozvíjet podnikání v oblastech, které mají ekonomickou budoucnost. Mezi ně patří i v kraji tradičně silné technické obory. „Začít v nich podnikat je ale vysoce riskantní krok. Jednou z bariér vstupu na trh jsou vysoké vstupní náklady na technologické vybavení a přípravu prototypů a s tím související vysoké riziko zmařených investic. Nová laboratoř tato rizika pomůže snížit a zároveň bude motivovat zájemce,“ uvádí hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek. Právě kraj věnoval na laboratoř většinu finančních prostředků. Ke zmíněné osvětě poslouží pravidelná školení a workshopy, jak s přístroji zacházet, a to pro veřejnost i pro školy v regionu.

Na ploše 182 metrů čtverečních jsou k dispozici tři laboratoře. Elektrodílna nabízí čtyři pracoviště s pájkami, osciloskopy, elektrickým nářadím a vybavením pro internet věcí (IoT). Mechadílna je vybavená portálovou CNC frézkou, pilou, bruskou, vrtačkou a dalšími nástroji a přístroji. 3D dílna nabízí laserovou řezačku, 3D tiskárny, 3D skener a řezací plotter.

Podrobná tisková informace ZDE (docx, 43 kB).