Rozhodnutí vlády poslat 420 milionů na platy řidičů může na jihu Moravy přispět k řešení problému

O uvolnění finančních prostředků z vládní rozpočtové rezervy na navýšení mezd řidičů rozhodl včera (6. dubna) kabinet na návrh premiéra Bohuslava Sobotky. I když 420 milionů korun pokryje necelou polovinu ročních nákladů krajů spojených s naplňováním vládního nařízení, na jižní Moravě to je podle náměstka hejtmana pro oblast dopravy Romana Hanáka první krok směřující k řešení problému.

„Jihomoravský kraj se doposud potýkal s tím, že byl tak trochu průkopníkem a měl autobusovou dopravu řádně vysoutěženu podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Ten nás ale v případných změnách uzavřených smluv striktně limituje, a proto nám stávající legislativa svazuje ruce,“ uvedl Hanák.

Dopravci však mají pochopitelně možnost stávající smlouvy vypovědět a případná nová soutěž by pak dopravcům umožnila v rámci nabídkových cen zohlednit výši nákladů dle jejich ekonomické situace. „Výpovědní lhůta činí 30 měsíců a umožňuje kraji zadávací řízeně prenotifikovat, připravit a provést,“ vysvětlil Hanák s tím, že z patnácti dopravců doposud vypověděl některé smlouvy pouze dopravce VYDOS BUS.

Podle Hanáka je rovněž klíčové, aby vláda přistupovala ke každému kraji individuálně. „Vítám proto rozhodnutí premiéra Sobotky svolat pracovní skupinu, která by zohlednila specifika každého regionu. Rozhodne-li se stát poskytnout finanční prostředky nikoliv přímo dopravcům, nýbrž krajům, je pro Jihomoravský kraj řešením pouze účelová dotace určená přímo na úhradu zvýšených nákladů v souvislosti se zvýšením mezd v autobusové dopravě od ledna letošního roku,“ uzavřel Hanák a podotkl, že pokud by vláda poslala krajům peníze navíc třeba na silnice, na jihu Moravy by to otázku mezd řidičů vůbec nevyřešilo.