Jihomoravský kraj se rozsvítil modře

V neděli 2. dubna 2017 se budova Krajského úřadu na Žerotínově náměstí rozsvítila modře. Kraj se tak připojil k celosvětovému Mezinárodnímu dni porozumění autismu (World Autism Awareness Day).

V tento den se již tradičně lidé ze všech koutů světa zapojují do celosvětové kampaně Light It Up Blue – Česko svítí modře 2017. A připojit se může opravdu kdokoliv, stačí rozsvítit modrou žárovku, obléknout si něco modrého či si na oblečení připnout stužku nebo jiný doplněk v této barvě.

„Jsem rád, že se k této události Jihomoravský kraj opakovaně připojuje. Řečeno s nadsázkou, modrá je moje oblíbená barva, já osobně tedy tuto kampaň podporuji téměř celý rok,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek. Cílem je šířit porozumění vůči autismu, zvýšit povědomí veřejnosti o tomto onemocnění a v neposlední řadě symbolicky podpořit lidi s poruchou autistického spektra (PAS) i jejich rodiny. „Jihomoravský kraj dlouhodobě podporuje organizace věnující se lidem s poruchami autistického spektra. Podpora se týká rané péče, denních stacionářů, osobní asistence, sociální rehabilitace či chráněného bydlení,“ dodal náměstek hejtmana Marek Šlapal.

Proč zrovna modrá? Je to barva komunikace a sebevyjádření. Dvě oblasti, ve kterých má člověk s tímto onemocněním největší potíže. PAS postihuje každé 68. narozené dítě, v České republice žije podle odhadu 200 000 osob s tímto onemocněním. Mottem letošního ročníku je: „Lidé na spektru jsou JINÍ…NE horší.“

Ke kampani se připojuje také nezisková organizace Modrá beruška, z. s., která podporuje děti s PAS i jejich rodiny. Tato organizace koordinuje také další objekty, které budou symbolicky modře nasvíceny.