Vyhlášení Evropského stromu roku 2017

Vítězem sedmého ročníku evropské ankety Strom roku se stal s více než 17 tisíci hlasy Dub Josef z polské obce Wiśniowa. Výsledky ankety byly vyhlášeny 21. března 2017 u příležitosti Mezinárodního dne lesů v prostorech Evropského parlamentu v Bruselu.

Na samotné vyhlášení evropského stromu roku přijela delegace z Jihomoravského kraje - Miroslav Kubásek, radní pro oblast životního prostředí, který předával třetí cenu a František Havíř, vedoucí odboru životního prostředí. Na třetí pozici se umístila česká osm set let stará lípa z Lipky na Chrudimsku s 14 813 hlasy. Druhou cenu získal waleský dub Brimmonský s 16 203 hlasy.

Slavnosti se zúčastnilo na 200 lidí a hostitelé akce byli europoslanci Pavel Poc a Bronis Ropė společně s organizátory Environmental Partnership Association, uskupení nadací z šesti zemí zaměřené na podporu projektů směřujících k ochraně životního prostředí, European Landowners' Organization, TetraPak a s podporou Jihomoravského kraje a Mendelovy univerzity v Brně.

Vítězný dub si nejen díky svému vzhledu vysloužil vyobrazení na polské bankovce sta zlotých. Během druhé světové války se dub stal útočištěm šestičlenné židovské rodiny, která se zde tři měsíce skrývala před nacisty. Cenu od dřevosochaře Martina Patřičného navrhovatelům vítězného stromu předal ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata a europoslanec Pavel Poc.

Celoevropská soutěž vznikla v roce 2011 na základě ankety Strom roku, kterou v České republice dlouhodobě pořádá Nadace Partnerství. Tento rok mezi sebou soutěžily stromy z 16 evropských zemí. Smyslem Evropského stromu roku není najít nejkrásnější strom, ale důležitý je jeho osobní příběh a spojení s lidmi.