Generál Emil Boček oslavil 94. narozeniny

94. výročí narození oslavil v těchto dnech nejznámější žijící brněnský válečný veterán, příslušník britského královského letectva RAF, brigádní generál Emil Boček. Narozeniny generál Boček oslavil v úterý 28. února 2017 v prostorách brněnského Komunitního centra pro válečné veterány, kde mu za Jihomoravský kraj osobně poblahopřál hejtman Bohumil Šimek.

Hejtman Šimek na setkání s generálem Bočkem vyzdvihl životní optimismus a hrdinství veteránů. „Obdivuji to nadšení, s jakým odešla jen z Brna více než stovka československých pilotů do Británie, aby bojovala za osvobození Evropy od nacistického teroru,“ řekl hejtman Šimek. Součástí oslav v Komunitním centru pro veterány byla také vernisáž výstavy fotografií „RAF: MÍSTO NAROZENÍ BRNO“ a prezentace stejnojmenné knihy, kterou vydal Archiv města Brna.

Válečný letec Emil Boček se narodil 25. února 1923 v Brně-Tuřanech. Z domova odešel tajně na konci roku 1939. Jako vojín pěšího pluku se účastnil ústupových bojů ve Francii v létě 1940. V září 1940 byl již v Británii a přihlásil se k letectvu. Sloužil jako mechanik u 312. stíhací perutě. Roku 1943 byl na výcviku v Kanadě a od října 1944 sloužil jako pilot-stíhač u československé 310. stíhací perutě. Na svém kontě má 26 operačních letů. V roce 2010 obdržel nejvyšší státní vyznamenání - Řád Bílého lva. V současnosti Emil Boček žije v Brně-Bystrci.

foto JMKfoto JMKfoto JMK